Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzal výraz fištrón a co má společného s rybím tukem?

06.10.2022 - Markéta Gregorová

Říká se o vás, že máte fištrón? Kde se vzal tento výraz a co má společného s rybím tukem?


Reklama

Říká se o vás, že máte fištrón? Pak jste jako dítě nejspíš poctivě polykali rybí tuk. Zmíněný expresivní výraz totiž označuje důvtip a čeština si ho vypůjčila z německého Fischtran, což v překladu znamená právě rybí tuk.

TIP: Kde se vzalo rčení o gustu a dišputátu

Jak se stal z uvedené prospěšné látky důvtip, není zcela jasné. Snad na tom skutečně měly zásluhu posilující účinky, jež se jí připisují, ale roli mohl hrát i vliv jiných pojmenování na fi- souvisejících s chytrostí. Do skupiny takto fikaných slov patří dále třeba fígl, fiškus či filuta. O původu mnoha z nich se pouze spekuluje, a tak fištrón alias rybí tuk zůstává zatím nejlépe objasněným zástupcem výrazů na fi-, které mají filipa.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907