Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzalo sousloví „peníze nesmrdí“?

26.06.2021 - Markéta Gregorová

<p>Peníze nesmrdí. A proč by měly?</p>

Peníze nesmrdí. A proč by měly?


Reklama

Že peníze nepáchnou, víme všichni. Existuje však nějaký důvod, proč by měly? Jeden se skutečně najde: Za vysvětlením zmíněného rčení se musíme vydat do starověkého Říma, kde se v roce 69 chopil moci Vespasián, zakladatel flaviovské dynastie.

TIP: Jazykovědma radí: Kde se vzalo úsloví „bez ztráty kytičky“ a jak vzniklo „pexeso“

Tou dobou se impérium potýkalo s akutním nedostatkem peněz ve státní pokladně. Aby císař postavil zemi zase na nohy, zvyšoval stávající daně, zaváděl nové – a mimo jiné je uvalil na použití moči: Dřív totiž představovala nezbytný prostředek při zpracování látek, praní a čištění, a dokonce sloužila pro lékařské účely. Císařovu synovi a nástupci Titovi danění moči příliš nevonělo. Když ovšem protestoval, podal mu otec takto utržené mince, ať si k nim přičichne. A Titus musel uznat, že peníze skutečně nepáchnou. 

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907