Jazykovědma radí: Kde se vzalo úsloví „bez ztráty kytičky“ a jak vzniklo „pexeso“

17.07.2020 - Markéta Gregorová

Víte, co znamená slovo „pexeso“? A kde se vzalo úsloví „bez ztráty kytičky“? Za obojí vděčíme televizní obrazovce


Reklama

Náš jazyk nepochybně ovlivňuje to, co pravidelně slýcháme – třeba v televizi. Televizní vysílání se zapsalo do současné češtiny hlouběji, než si možná myslíte.

Příkladem jsou zábavní soutěže, které se od svého vzniku těšily velké divácké oblibě. Jedno z takových vědomostních klání inspirovalo název hry pexeso. Pořad se totiž jmenoval „Pekelně se soustřeď“ a právě z prvních písmen těchto tří slov – „pek-se-so“ – vznikla ona zkratka.

TIP: Kde se vzalo slovní spojení „ronit krokodýlí slzy“?

Z jiného soutěžního pořadu zas pochází spojení „bez ztráty kytičky“: Účastníci začínali hru s určitým počtem kytiček a za každou chybnou odpověď o jednu přišli, případně uspěli bez ztráty kytičky.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907