Jazykovědma prozrazuje: Kde se vzalo zvolání „ty brďo“?

07.01.2022 - Markéta Gregorová

Kde se vzalo expresivní zvolání „ty brďo“, kterým vyjadřujeme překvapení či obdiv?


Reklama

Sice by se to asi nabízelo, ale s kopcem a rozhlednou Brdo ve vrchovině Chřiby zmiňovaná fráze nijak nesouvisí. Ve skutečnosti jde jednoduše o úsporné zkrácení hravého slova „člobrďa“, případně „člobrda“.

TIP: Co jsou to pikle a proč se vlastně kují?

Pokud si jej nedokážete zařadit, napovím, že ho nejspíš znáte ze scének Spejbla a Hurvínka. Tito dva loutkoví vtipálci nejen přispěli do české kultury nezaměnitelným vlídným humorem, ale také se zasloužili o popularizaci právě slova „člobrďa“. Zvolání „ty brďo“ tak v nezkrácené podobě zní „ty člobrďo“, což už si bez potíží přeložíme jako „člověče“

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907