Jazykovědma prozrazuje: Kdo je liška podšitá?

19.09.2021 - Markéta Gregorová


Reklama

Přirovnávání lidí ke zvířatům patří v jazyce mezi velmi časté jevy. Vzpomeňme si třeba na pořekadlo, že je někdo tvrdohlavý jako mezek. Zmíněné úsloví jistě nemusíme dál vysvětlovat. Co když však o někom řekneme, že je liška podšitá?

TIP: Kde se vzala klika a proč je smůla pech?

Nejspíš vás správně napadne, že se zrzavá šelma v lidové tradici spojuje s vychytralostí: Takže kdo je jako ona, bude mazaný. Jenže proč zrovna „liška podšitá“? Jde o odkaz na doby, kdy se z liščích kožešin dělaly kabáty. Kožešina se na nich obracela dovnitř, takže byl oděv doslova liškou podšitý. Naši předkové navíc věřili, že se vlastnosti zvířete přenesou s oděvem na jeho majitele. Proto dodnes prohnaného člověka nebo šibala označujeme jako lišku podšitou nebo také jen jako podšívku.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907