Jazykovědma prozrazuje: Kdy se u nás žilo za krále Klacka?

16.02.2022 - Markéta Gregorová

Pořekadlem „za krále Klacka“ odkazujeme k jakési dávné době, kterou snad už ani nikdo nepamatuje. Kdy se u nás žilo „za krále Klacka“?

<p><em>Král Klacek</em> od Karla Halouna - sbírka Moravské galerie v Brně.</p>

Král Klacek od Karla Halouna - sbírka Moravské galerie v Brně.


Reklama

Pořekadlem „za krále Klacka“ odkazujeme k jakési dávné době, kterou snad už ani nikdo nepamatuje. Klackem se zde ovšem nemíní kus dřeva, nýbrž pravděpodobně oblast zvaná Kladsko, jež tvořila součást historického území známého jako Kladské hrabství. To se dnes nachází na jihozápadě Polska a na naší straně jej ohraničují Orlické hory s Králickým Sněžníkem.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „přijít na buben“?

Kladsko původně spadalo pod české země, ale během slezských válek ho pro sebe v roce 1742 ukořistilo Prusko. My jsme si region, tradičně obývaný početnou českou menšinou, nárokovali zpět při vzniku Československa a pak znovu po druhé světové válce, ovšem neúspěšně. Ačkoliv není jasné, kterého kladského panovníka má zmiňované rčení konkrétně na mysli, můžeme šalamounsky soudit, že půjde nejspíš o období před ztrátou Kladska ve prospěch Pruska.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907