Jazykovědma prozrazuje: Kdy se u nás žilo za krále Klacka?

16.02.2022 - Markéta Gregorová

Pořekadlem „za krále Klacka“ odkazujeme k jakési dávné době, kterou snad už ani nikdo nepamatuje. Kdy se u nás žilo „za krále Klacka“?

<p><em>Král Klacek</em> od Karla Halouna - sbírka Moravské galerie v Brně.</p>

Král Klacek od Karla Halouna - sbírka Moravské galerie v Brně.


Reklama

Pořekadlem „za krále Klacka“ odkazujeme k jakési dávné době, kterou snad už ani nikdo nepamatuje. Klackem se zde ovšem nemíní kus dřeva, nýbrž pravděpodobně oblast zvaná Kladsko, jež tvořila součást historického území známého jako Kladské hrabství. To se dnes nachází na jihozápadě Polska a na naší straně jej ohraničují Orlické hory s Králickým Sněžníkem.

TIP: Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „přijít na buben“?

Kladsko původně spadalo pod české země, ale během slezských válek ho pro sebe v roce 1742 ukořistilo Prusko. My jsme si region, tradičně obývaný početnou českou menšinou, nárokovali zpět při vzniku Československa a pak znovu po druhé světové válce, ovšem neúspěšně. Ačkoliv není jasné, kterého kladského panovníka má zmiňované rčení konkrétně na mysli, můžeme šalamounsky soudit, že půjde nejspíš o období před ztrátou Kladska ve prospěch Pruska.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907