Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „přijít na buben“?

08.12.2021 - Markéta Gregorová

Spojení „přijít na buben“ používáme ve významu „přijít na mizinu“. Proč ale buben spojujeme s finančním úpadkem?


Reklama

Spojení „přijít na buben“ používáme ve významu „přijít na mizinu“, přičemž současným jazykem bychom asi řekli „zkrachovat“. Zmíněné pořekadlo se dá pochopit, když si představíme mizející peníze. Právě od slovesa „mizet“ se totiž rčení odvozuje. Oproti tomu fráze „přijít na buben“ zní zcela nesrozumitelně, pokud neznáme její přenesený význam. Proč se tedy buben spojuje s finančním úpadkem?

TIP: Kde se vzalo úsloví „bez ztráty kytičky“ a jak vzniklo „pexeso“

Odpověď objevíme při návratu do dob minulých, kdy se důležitá sdělení předávala veřejnosti ústně. K tomu se využíval buben, protože rytmické údery přitáhly pozornost a posloužily jako předzvěst plánovaného oznámení. Mimo jiné bylo zvykem informovat o tom, že se majitel nějakého lokálního krámku ocitl v úpadku. Na místo se povolal bubeník, který takto ohlašoval třeba i dražbu. Tím se tedy vysvětluje, proč se o zkrachovalci říká, že přišel na buben.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907