Jazykovědma prozrazuje: Proč se říká „přijít na buben“?

08.12.2021 - Markéta Gregorová

Spojení „přijít na buben“ používáme ve významu „přijít na mizinu“. Proč ale buben spojujeme s finančním úpadkem?


Reklama

Spojení „přijít na buben“ používáme ve významu „přijít na mizinu“, přičemž současným jazykem bychom asi řekli „zkrachovat“. Zmíněné pořekadlo se dá pochopit, když si představíme mizející peníze. Právě od slovesa „mizet“ se totiž rčení odvozuje. Oproti tomu fráze „přijít na buben“ zní zcela nesrozumitelně, pokud neznáme její přenesený význam. Proč se tedy buben spojuje s finančním úpadkem?

TIP: Kde se vzalo úsloví „bez ztráty kytičky“ a jak vzniklo „pexeso“

Odpověď objevíme při návratu do dob minulých, kdy se důležitá sdělení předávala veřejnosti ústně. K tomu se využíval buben, protože rytmické údery přitáhly pozornost a posloužily jako předzvěst plánovaného oznámení. Mimo jiné bylo zvykem informovat o tom, že se majitel nějakého lokálního krámku ocitl v úpadku. Na místo se povolal bubeník, který takto ohlašoval třeba i dražbu. Tím se tedy vysvětluje, proč se o zkrachovalci říká, že přišel na buben.

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907