Jazykovědma prozrazuje: Proč si na nos věšíme bulíky?

01.12.2022 - Markéta Gregorová

Když nám někdo věší bulíky na nos, tak nás balamutí, obelhává a podvádí. Přenesený význam zmíněného pořekadla všichni známe, ale jaký příběh vypráví doslova?


Reklama

Abychom danou hádanku rozlouskli, musíme si udělat jasno ve slově bulík. Označuje se tak hloupý nebo naivní člověk, jinak řečeno trouba či ňouma. Jde však také o výraz pro mladého vola, případně pro jeho nosní kroužek, který se používá k vodění a usměrňování zvířete.

TIP: Proč se říká „mít něco za lubem“?

Vůl sám o sobě představuje nelichotivé označení zejména proto, že lidová slovesnost má ve zvyku se nad kastrovanými zvířaty ošklíbat. Přidáme-li k tomu kroužek v nozdrách, za nějž lze volka vodit sem a tam dle libosti, je obrázek manipulovaného jedince jasný. Kdo nám věší bulíky na nos, ten z nás tedy doslova dělá vola

Zákoutí jazyka objevuje Markéta Gregorová twitter.com/jazykovedma.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907