Je lépe puchýře strhnout, nebo je raději nechat být?

18.08.2022 - Barbora Jelínková


Reklama

Procházka v nových botách nebo intenzivní manuální práce po sobě často zanechají mokvající puchýř. Nepříjemná památka vzniká v reakci na opakované tření či tlak na pokožku, kdy se svrchní vrstva kůže oddělí od škáry a vytvořená dutinka se naplní tkáňovým mokem s ochrannou funkcí. Ten se zpravidla během několika dnů vstřebá a kůže se zhojí, proto se záměrné strhávání nedoporučuje – zejména kvůli riziku infekce.

TIP: Nástrahy postelových hrátek: Jaké jsou nejčastější úrazy při sexu?

Pouze je-li puchýř příliš velký, případně hrozí-li jeho nechtěné stržení, lze jej opatrně propíchnout sterilní jehlou, přebytečnou tekutinu vysát a poté zalepit náplastí. Splasklá kůže by přitom měla zůstat na místě, jelikož i po protržení plní protektivní funkci.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907