Je lépe puchýře strhnout, nebo je raději nechat být?

18.08.2022 - Barbora Jelínková


Reklama

Procházka v nových botách nebo intenzivní manuální práce po sobě často zanechají mokvající puchýř. Nepříjemná památka vzniká v reakci na opakované tření či tlak na pokožku, kdy se svrchní vrstva kůže oddělí od škáry a vytvořená dutinka se naplní tkáňovým mokem s ochrannou funkcí. Ten se zpravidla během několika dnů vstřebá a kůže se zhojí, proto se záměrné strhávání nedoporučuje – zejména kvůli riziku infekce.

TIP: Nástrahy postelových hrátek: Jaké jsou nejčastější úrazy při sexu?

Pouze je-li puchýř příliš velký, případně hrozí-li jeho nechtěné stržení, lze jej opatrně propíchnout sterilní jehlou, přebytečnou tekutinu vysát a poté zalepit náplastí. Splasklá kůže by přitom měla zůstat na místě, jelikož i po protržení plní protektivní funkci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907