Je Saturnův měsíc Phoebe kentaur?

05.09.2020 - Michal Švanda

<p><strong>Phoebe</strong> pohledem sondy Cassini. Velmi tmavé těleso má albedo neboli míru odrazivosti povrchu 0,06, tedy méně než uhlí.</p>

Phoebe pohledem sondy Cassini. Velmi tmavé těleso má albedo neboli míru odrazivosti povrchu 0,06, tedy méně než uhlí.


Reklama

Ve starověkých bájích vystupují tvorové s napůl lidským a napůl koňským tělem – kentauři. Astronomická terminologie si uvedené pojmenování vypůjčila k označení těles meziplanetární hmoty, jež mají vlastnosti planetek i komet. Jedná se převážně o ledové objekty kroužící po výstředných orbitách s afelem u dráhy Neptunu. Předpokládá se, že jde původně o transneptunická tělesa, uvězněná na dráhách mezi Neptunem a Jupiterem působením gravitace velkých planet. Jejich trajektorie jsou přitom nestabilní a neustále se mění. Nelze tedy vyloučit, že některé z početných měsíců velkých oběžnic by ve skutečnosti mohly představovat zachycené kentaury

TIP: Kentauři: Kde se vzaly záhladné planetky u obřích planet?

Mezi „podezřelé“ patří především Saturnův souputník Phoebe. Přibližně kulový satelit s průměrem kolem 220 km totiž planetu obíhá po tzv. retrográdní dráze, tedy v opačném smyslu než drtivá většina ostatních měsíců. Samo o sobě je to známkou dramatické události v jeho minulosti. Velmi tmavý povrch tělesa navíc svědčí pro značnou primitivnost materiálu, což opět indikuje původ v transneptunickém pásu. Phoebe tedy možná opravdu představuje původního kentaura. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907