Jeden z mnoha arcivévodů: Dětství Františka Ferdinanda

22.02.2016 - Redakce Kauzy (extra Historie)

Narození Františka Ferdinanda nebylo žádnou převratnou událostí. Byl totiž jen jedním z mnoha arcivévodů a původně nic nenasvědčovalo tomu, že by v budoucnu mohl zasednout na trůn


Reklama

Dětská léta Františka Ferdinanda probíhala vcelku harmonicky. Letní měsíce trávil s rodiči většinou v Artstettenu a zimu ve vídeňském paláci na Favoritenstrasse.

Vážný chlapec

Budoucí následník trůnu měl od malička úzký vztah k přírodě a rád si hrával v parcích obklopujících habsburské zámky. Z herbáře se učil poznávat rostliny, choval králíky a jeho oblíbenou zábavou se stala jízda ve vozíku taženém oslem. Povahu však měl František Ferdinand dost vážnou a uzavřenou – získat jeho přízeň šlo dost těžko, což byl jeden z princových charakteristických rysů i v dospělosti. Od malička také projevoval vášeň pro sběratelství a toužil vlastnit, cokoliv se mu zrovna zalíbilo.

Společník korunního prince

Výuku malému arcivévodovi poskytovali domácí učitelé, a to v přísně katolickém duchu. Jakožto člen císařské rodiny si nesměl hrát s dětmi nižšího původu, takže nejbližším kamarádem mu byl mladší bratr Otto. Patřil také k úzkému kruhu chlapců, kteří mohli dělat společnost korunnímu princi Rudolfovi. O pět let starší následník trůnu se k Františku Ferdinandovi choval vcelku přátelsky, i když dával rád najevo svou intelektuální převahu. Těžko si v těch dobách mohl představit, že právě tento bratranec jednou zaujme jeho místo…

  • Zdroj textu:

    Kauzy (extra Historie) 15/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907