Jeden z nejbližších hnědých trpaslíků je dost možná potulnou planetou

11.05.2017 - Stanislav Mihulka

Vesmírné těleso vzdálené 21 světelných let od Země je dost možná potulnou planetou

SIMP0136 -<p>Hnědý trpaslík nebo potulná planeta v blízkém vesmíru?</p>
SIMP0136 -

Hnědý trpaslík nebo potulná planeta v blízkém vesmíru?


Reklama

Hnědí trpaslíci jsou objekty na pomezí mezi hvězdou a planetou, které se nezažehly jadernou fúzí. Od planet se hnědí trpaslíci liší tím, že na počátku své existence prožijí krátké „spalování“ deuteria a pak se zmenší a vychladnou. Také vznikají jinak než planety a na rozdíl od nich září v oblasti červeného a infračerveného světla.

Ve vzdálenosti 21 světelných let od nás se nalézá těleso o hmotnosti 13 Jupiterů. Odborníci doposud považovali SIMP J013656.5+093347 nebo zkráceně SIMP0136 za jednoho z nejbližších hnědých trpaslíků.

Trpaslík nebo potulná planeta?

Astronom Jonathan Gagné z Carnegie Institute for Science ve Washingtonu DC a jeho tým teď přišli s tím, že SIMP0136 je vlastně planeta, tedy přesněji řečeno potulná planeta, protože podle všeho neobíhá kolem žádné hvězdy.

TIP: Hnědý trpaslík překvapil: Odpaluje erupce silnější než Slunce

Pokud mají pravdu a SIMP0136 je opravdu potulná planeta, nejspíš plynný obr, tak je to výborná zpráva pro planetární vědce. Obyvatelná sice určitě nebude, ale i tak může být velmi prospěšná. Bylo by totiž mnohem snazší studovat atmosféru a další vlastnosti u potulné planety, nežli u planety, která obíhá hvězdu

Reklama

  • Zdroj textu:

    Carnegie Institute for Science

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL/Jonathan Gagné

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907