Jediná dávka koktejlu protilátek zabránila přenosu HIV mezi matkou a potomkem

09.01.2020 - Stanislav Mihulka

Experiment s opičí variantou HIV ukazuje, že protilátky mohou představovat účinnou zbraň proti šíření HIV


Reklama

Tažení proti viru HIV pokračuje. V současné době představuje infekce tímto virem chronické onemocnění, které je v podstatě zvládnutelné celoživotní léčbou, pokud k ní má dotyčný pacient přístup. To ale neznamená, že by se virus HIV nemohl šířit dál. Jednou z takových cest šíření je i přenos z matky na čerstvě narozené dítě. K tomu může dojít, když je sítě vystaveno krvi či dalším tělním tekutinám matky.

Protilátky místo antivirotik

V současné době jsou těhotné HIV matky léčeny antivirotiky a stejně tak je tomu u jejich narozených dětí, pokud je u nich zjištěna nákaza virem. Odborníci se ovšem obávají možných negativních vlivů antivirotik na vývoj dítěte. Hledají proto jiné varianty účinné léčby.

Američtí vědci a lékaři nedávno úspěšně zabránili přenosu viru HIV mezi matkou a dítětem pomocí jediné dávky směsi dvou protilátek. Šlo sice o makaky a opičí variantu viru SHIV (simian-human immunodeficiency virus), i tak jde ale o významný úspěch, který otevírá slibnou cestu pro vývoj nových typů léčby infekcí HIV protilátkami. Na rozdíl od antivirotik, nejsou protilátky pro tělo cizorodé, a vydrží v těle mnohem delší dobu.

TIP: Skvělá zpráva: Nová vakcína si poradí i s jinak nezničitelným kmenem viru HIV

Novorození makaci byli v průběhu experimentu nejprve vystaveni viru SHIV a do 30 hodin poté jim podali kombinovanou dávku dvou protilátek PGT121 a VRC07-53. Tato dávka u novorozených opiček kompletně potlačila množení viru HIV, nebo dokonce virus eliminovala. Zda se podařilo virus úplně zničit, nebo došlo „jen“ k omezení jeho množení, je ale stále předmětem probíhajícího výzkumu.

Z opice na člověka

Odborníci se shodují, že epidemie propukla v Africe. První stopy nákazy u lidí se podařilo nalézt okolo roku 1920 v současném hlavním městě Demokratické republiky Kongo – v Kinshase. Samotný virus má ale mnohem delší historii – vědci České akademie věd vystopovali blízké příbuzenstvo viru HIV až do doby před 60 miliony let.

HIV údajně vznikl mutací viru SIV (Simian Immunodeficiency Virus), který napadá opice a lidoopy. Samotný přenos na člověka byl prý přitom relativně složitý a první nakažení museli jít viru doslova naproti. Vědci tvrdí, že u „zrodu“ HIV stálo lovení a zabíjení šimpanzů: Bránící se zvířata mohla své pronásledovatele poranit a virus pak pronikl do krve skrz škrábance. Nebezpečné bylo samozřejmě i následné zpracování úlovků, kuchání atd. Lidskou ochrannou bariéru mohla rovněž prolomit samotná konzumace masa: Obzvlášť v dobách koloniálního Konga totiž místní lidé čelili kvůli špatnému zacházení neustálému stresu, což nutně oslabilo jejich imunitní systém, a tělo se pak stalo snazším cílem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907