Starobylý původ: Prapředek viru HIV je starý nejméně 60 milionů let

11.08.2016 - Stanislav Mihulka

Čeští vědci vystopovali příbuzenstvo viru HIV až na začátek období třetihor. Pomohl jim v tom genom letuch

<p><strong>Letuchy</strong> <em>(Dermoptera)</em> jsou řád stromových plachtících savců z jihovýchodní Asie. Tito savci jsou velcí jako velká veverka, s relativně malou hlavou s velkýma, dopředu namířenýma očima. Nepřehlédnutelným znakem letuch je osrstěná kožní blána (patagium), která lemuje celé tělo letuch.</p>

Letuchy (Dermoptera) jsou řád stromových plachtících savců z jihovýchodní Asie. Tito savci jsou velcí jako velká veverka, s relativně malou hlavou s velkýma, dopředu namířenýma očima. Nepřehlédnutelným znakem letuch je osrstěná kožní blána (patagium), která lemuje celé tělo letuch.


Reklama

Infekcí virem HIV dnes trpí přes 36 milionů lidí z celého světa. Přesto víme jen málo o evolučním původu tohoto viru. Až doposud byla nejstarší linie viru HIV datována do doby před 12 miliony let. Teď však vědci České akademie věd vystopovali blízké příbuzenstvo viru HIV až do doby před 60 miliony let, tedy do doby jen pár milionů let po drtivém dopadu meteoritu v Chicxulubu.

TIP: Dávný virus v lidském genomu chrání zárodky našich dětí

Klíčovou roli v tomto objevu sehrály endogenní retroviry, tedy pozůstatky sekvencí virů z příbuzenstva HIV, které uvízly v genomu podivuhodných letuch – svérázných savců, co jsou blízkými příbuznými primátů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science / Molecular Biology & Evoution

  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907