Starobylý původ: Prapředek viru HIV je starý nejméně 60 milionů let

11.08.2016 - Stanislav Mihulka

Čeští vědci vystopovali příbuzenstvo viru HIV až na začátek období třetihor. Pomohl jim v tom genom letuch

<p><strong>Letuchy</strong> <em>(Dermoptera)</em> jsou řád stromových plachtících savců z jihovýchodní Asie. Tito savci jsou velcí jako velká veverka, s relativně malou hlavou s velkýma, dopředu namířenýma očima. Nepřehlédnutelným znakem letuch je osrstěná kožní blána (patagium), která lemuje celé tělo letuch.</p>

Letuchy (Dermoptera) jsou řád stromových plachtících savců z jihovýchodní Asie. Tito savci jsou velcí jako velká veverka, s relativně malou hlavou s velkýma, dopředu namířenýma očima. Nepřehlédnutelným znakem letuch je osrstěná kožní blána (patagium), která lemuje celé tělo letuch.


Reklama

Infekcí virem HIV dnes trpí přes 36 milionů lidí z celého světa. Přesto víme jen málo o evolučním původu tohoto viru. Až doposud byla nejstarší linie viru HIV datována do doby před 12 miliony let. Teď však vědci České akademie věd vystopovali blízké příbuzenstvo viru HIV až do doby před 60 miliony let, tedy do doby jen pár milionů let po drtivém dopadu meteoritu v Chicxulubu.

TIP: Dávný virus v lidském genomu chrání zárodky našich dětí

Klíčovou roli v tomto objevu sehrály endogenní retroviry, tedy pozůstatky sekvencí virů z příbuzenstva HIV, které uvízly v genomu podivuhodných letuch – svérázných savců, co jsou blízkými příbuznými primátů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science / Molecular Biology & Evoution

  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907