Jednoduchá úprava laserem může dramaticky zvýšit antibakteriální vlastnosti kovů

18.04.2020 - Stanislav Mihulka

Bakterie mohou žít na površích předmětů celé dny. Obzvlášť nepříjemné je to na místech, kterých se často dotýkají lidé, jako například kliky nebo nejrůznější držáky. Co kdyby ale existovaly kovové povrchy, které nebudou pro bakterie bezpečným útočištěm, ale namísto toho je zlikvidují?

<p>Zázračná laserová technologie udělá z kovových povrchů zabijáky bakterií.</p>

Zázračná laserová technologie udělá z kovových povrchů zabijáky bakterií.


Reklama

Specialisté americké Purdue University vyvinuli nový postup, s jehož pomocí je možné proměnit prakticky jakýkoliv kovový povrch vhodného tvaru v rychlého a nelítostného zabijáka bakterií. Jde o relativně jednoduchnou a jednokrokovou úpravu struktury povrchu kovu laserem. Tvůrci svůj postup vyzkoušeli na povrchu mědi.

TIP: Elektřina by mohla ochránit implantáty před rezistentními mikroby

Měď se používá jako antibakteriální materiál již po celá staletí. Za normálních okolností to ale trvá celé hodiny, než povrch mědi usmrtí bakterie, které se tak dostanou. Po nové úpravě mědi laserem je to ale úplně jiné. Zabíjí bakterie prakticky okamžitě, a to včetně obávaných rezistentních zlatých stafylokoků MRSA. Badatelé zároveň upozorňují, že tato úprava je pouze antibakteriální a není ji možné využívat například proti virům, které jsou mnohem menší než typické bakterie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907