Jednoduchá úprava laserem může dramaticky zvýšit antibakteriální vlastnosti kovů

Bakterie mohou žít na površích předmětů celé dny. Obzvlášť nepříjemné je to na místech, kterých se často dotýkají lidé, jako například kliky nebo nejrůznější držáky. Co kdyby ale existovaly kovové povrchy, které nebudou pro bakterie bezpečným útočištěm, ale namísto toho je zlikvidují?

18.04.2020 - Stanislav MihulkaSpecialisté americké Purdue University vyvinuli nový postup, s jehož pomocí je možné proměnit prakticky jakýkoliv kovový povrch vhodného tvaru v rychlého a nelítostného zabijáka bakterií. Jde o relativně jednoduchnou a jednokrokovou úpravu struktury povrchu kovu laserem. Tvůrci svůj postup vyzkoušeli na povrchu mědi.

TIP: Elektřina by mohla ochránit implantáty před rezistentními mikroby

Měď se používá jako antibakteriální materiál již po celá staletí. Za normálních okolností to ale trvá celé hodiny, než povrch mědi usmrtí bakterie, které se tak dostanou. Po nové úpravě mědi laserem je to ale úplně jiné. Zabíjí bakterie prakticky okamžitě, a to včetně obávaných rezistentních zlatých stafylokoků MRSA. Badatelé zároveň upozorňují, že tato úprava je pouze antibakteriální a není ji možné využívat například proti virům, které jsou mnohem menší než typické bakterie.


Další články v sekci