Jednoduchá úprava laserem může dramaticky zvýšit antibakteriální vlastnosti kovů

18.04.2020 - Stanislav Mihulka

Bakterie mohou žít na površích předmětů celé dny. Obzvlášť nepříjemné je to na místech, kterých se často dotýkají lidé, jako například kliky nebo nejrůznější držáky. Co kdyby ale existovaly kovové povrchy, které nebudou pro bakterie bezpečným útočištěm, ale namísto toho je zlikvidují?

<p>Zázračná laserová technologie udělá z kovových povrchů zabijáky bakterií.</p>

Zázračná laserová technologie udělá z kovových povrchů zabijáky bakterií.


Reklama

Specialisté americké Purdue University vyvinuli nový postup, s jehož pomocí je možné proměnit prakticky jakýkoliv kovový povrch vhodného tvaru v rychlého a nelítostného zabijáka bakterií. Jde o relativně jednoduchnou a jednokrokovou úpravu struktury povrchu kovu laserem. Tvůrci svůj postup vyzkoušeli na povrchu mědi.

TIP: Elektřina by mohla ochránit implantáty před rezistentními mikroby

Měď se používá jako antibakteriální materiál již po celá staletí. Za normálních okolností to ale trvá celé hodiny, než povrch mědi usmrtí bakterie, které se tak dostanou. Po nové úpravě mědi laserem je to ale úplně jiné. Zabíjí bakterie prakticky okamžitě, a to včetně obávaných rezistentních zlatých stafylokoků MRSA. Badatelé zároveň upozorňují, že tato úprava je pouze antibakteriální a není ji možné využívat například proti virům, které jsou mnohem menší než typické bakterie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907