Jehly a další mučidla: V Rumunsku je očkovací centrum i na Drákulově hradě

25.08.2021 - Vilém Koubek

Očkování ve sterilní ordinaci je pro mnohé lidi děsivé – rumunská vláda proto zřídila vakcinační centrum v Drákulově hradu


Reklama

Přímo před vstupem do hradu Bran, který údajně posloužil coby předloha pro sídlo hraběte Drákuly v románu Brama Stokera, nechala rumunská vláda zřídit očkovací centrum. Každý květnový víkend se tam mohou zájemci nechat imunizovat proti koronaviru bez nutnosti registrace. Země tak chce k vakcinaci motivovat širší veřejnost, jež se očkování obává. Každý, kdo se tzv. očkovacích maratonů zúčastní, dostane navíc za projevenou odvahu diplom a jako bonus volný vstup na výstavu mučicích nástrojů do hradního sklepení. Od začátku akce již tamní exponáty zhlédlo přes 400 lidí.

Rozporuplný Drákula

Hrad Bran se nachází na historické hranici mezi Transylvánií a Valašskem. První zmínka o pevnosti na místě dnešního hradu Bran pochází z počátku 13. století. V té době Řád německých rytířů započal na návrší známém jako Dietrichstein s výstavbou dřevěné pevnosti k obraně údolí, která po staletí sloužila k transportu zboží. Hrad proslavil především Bram Stoker, který Bran popsal jako sídlo upírského hraběte Drákuly.

Rumuni mají k postavě Drákuly rozporuplný vztah. Přestože příběh o upírovi pomáhá přilákat do země tisíce turistů, ochotných utratit své úspory za cokoli s obrázkem krvežíznivého hraběte, představa Rumunska jako Drákulovy země místní uráží. Stačí si vzpomenout, jak zobrazil Rumunsko český umělec David Černý ve nechvalně proslulém díle Entropa v podobě upířího doupěte.

TIP: Pravda o skutečném Draculovi: Krutý sadista i spravedlivý vzdělanec

Rumuny prý nebaví neustále vyvracet mylné domněnky, že Drákula zde nikdy nežil, nikdy nepřebýval na hradě Bran a vůbec nejde o reálnou postavu, jak se mnozí domnívají. Navíc turisté kromě toho podle Rumunů nic jiného o jejich vlasti ani nevědí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907