Jeskyně plná peněz aneb Nejtajnější česká mincovna

27.10.2016 - Vladimír Socha

Nejslavnější česká „jeskynní mincovna“ se nacházela v horním patře Koněpruských jeskyní v Českém krasu

<p>Koněpruské jeskyně - zákoutí uvnitř jeskyně poskytovala ideální úkryt pro penězokazce</p>

Koněpruské jeskyně - zákoutí uvnitř jeskyně poskytovala ideální úkryt pro penězokazce


Reklama

Jedná se o rozsáhlý labyrint velmi starých jeskyní, jehož přístupnější části byly místním obyvatelům dobře známy již ve středověku. Také k této jeskyni se vážou pověsti o loupežnících, sedících na hrncích zlata, tradovaných nejpozději od počátku 19. století.

Podzemní labyrint

Samotná mincovna je v poměru k ostatním obrovská – její délka činí 45 metrů, výška 10 metrů a vedou od ní dva desetimetrové komíny. Podlaha byla ve středověku upravena dlážděním a vytesanými schůdky. Archeologové našli v polovině minulého století také pozůstatky dřevěného mostku a záseky ve stěnách pro hořící louče. Ty, spolu s hliněnými kahany na olej, představovaly jediný zdroj světla v této temné prostoře. Do podzemní mincovny se padělatelé museli spouštět po provaze úzkým komínem. Práce zde byla velmi nepohodlná a nepochybně také nebezpečná – zejména v případě odhalení.

Modernější než královská

Jak penězokazci při výrobě padělků postupovali? Jako zdroj měděného plechu posloužily kuchyňské kotlíky nebo střešní krytina. Byly stříhány pásy, ze kterých se pak vyrážela kolečka o průměru asi 12 až 13 milimetrů. V tomto bodě byli penězokazci dokonce vyspělejší než královská mincovna – zatímco v ní se ještě kolečka stříhala, v jeskyni už se používal kruhový průbojník. Když byl tento polotovar budoucí mince hotov, lehce se povrchově postříbřil pomocí rtuti žíháním v ohni. Na dřevěném špalku se pak razidlem vyrážel kýžený vzor, dvouocasý český lev.

TIP: Tajemství nejhlubší studny Evropy: Ukrývá Zbiroh poklad, nebo nastraženou výbušninu?

Archeologové odhadli, že se na místě podařilo vyrobit zhruba pět tisíc mincí. Nakolik úspěšní pak byli výrobci s jejich uvedením do oběhu, už ale můžeme jen spekulovat. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 15/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907