Jezero Kawah Ijen na Jávě: Smrtící blankyt klidné hladiny

15.08.2016 - Marek Telička

Krásné, ale zrádné -<p>Do míst, odkud vychází kouř, sestupují nosiči síry několikrát za den</p>
Krásné, ale zrádné -

Do míst, odkud vychází kouř, sestupují nosiči síry několikrát za den


Reklama

V kráteru Kawah Ijen ve východní části indonéského ostrova Jáva se skrývá jeden ze světových přírodních unikátů. Zdejší rezervoár je totiž s pH 0,4 nejkyselejším jezerem na světě – jde vlastně o teplý roztok koncentrované kyseliny sírové. Na první pohled podmanivě lákavý blankyt vodní hladiny by se mohl stát smrtící lázní, kdyby ovšem přítomnost agresivních látek zdaleka neavizovaly sirné výpary.
V průběhu let tady v dusivém kouři přišlo o život několik lidí včetně turistů ze západu. Většina lidských obětí ovšem pocházela z dlouhé řady zdejších zaměstnanců. I když totiž zdravý rozum velí příliš se k hladině nepřibližovat, jde o místo výkonu práce pro několik desítek nosičů síry. „Fabriku“ na síru, které se říká žluté peklo, už na konci druhé světové války založili Holanďané a dá se říci, že podle původního modelu funguje dodnes. Litinové trubky přivádí z neustále kouřícího sopouchu na určité místo až 500 oC horké sirné páry a v okolí rour se kondenzuje čistá síra. Stačí ji v blocích odlamovat a na zádech nosit k asi dva kilometry vzdálené silnici.

TIP: Soužití lidí a zvířat aneb Město, kterému vládnou opice

Drobní dělnící takto přenáší na jeden zátah šedesát až sto kilo. Cesta vede do prudkého kopce na okraj kráteru a pak stejně prudce padá dolů. Mnozí z nosičů chodí bosky a trasu absolvují maximálně dvakrát za den. Vzhledem k mimořádné námaze a agresivním sirným parám se jen málo z nich dožije více než 40 let. Pokud je ovšem silnější exploze vulkánu ve strmém kráteru jezera nezadusí dřív.

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/11

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Portrét Zodiaka sestavený policejním kreslířem z výpovědi svědků.

Zajímavosti
Věda
Revue

Rocket Lab se dostávají na špici v technologiích malých nosných raket pro vynášení miniaturních satelitů.

Vesmír

Hrdina Iáson přemohl nepřátele, získal zlaté rouno i nehynoucí slávu, ale svou lásku zradil!

Historie

Terejové bílí (Morus bassanus) hnízdí na skalních útesech a zároveň jsou výbornými letci. Který z těchto faktů ovlivňuje tvar jejich vajíček?

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907