Jezero Kawah Ijen na Jávě: Smrtící blankyt klidné hladiny

V kráteru Kawah Ijen ve východní části indonéského ostrova Jáva se skrývá jeden ze světových přírodních unikátů. Zdejší rezervoár je totiž s pH 0,4 nejkyselejším jezerem na světě – jde vlastně o teplý roztok koncentrované kyseliny sírové. 

15.08.2016 - Marek Telička



Na první pohled podmanivě lákavý blankyt vodní hladiny by se mohl stát smrtící lázní, kdyby ovšem přítomnost agresivních látek zdaleka neavizovaly sirné výpary. V průběhu let tady v dusivém kouři přišlo o život několik lidí včetně turistů ze západu. Většina lidských obětí ovšem pocházela z dlouhé řady zdejších zaměstnanců

I když totiž zdravý rozum velí příliš se k hladině nepřibližovat, jde o místo výkonu práce pro několik desítek nosičů síry. „Fabriku“ na síru, které se říká žluté peklo, už na konci druhé světové války založili Holanďané a dá se říci, že podle původního modelu funguje dodnes. Litinové trubky přivádí z neustále kouřícího sopouchu na určité místo až 500 °C horké sirné páry a v okolí rour se kondenzuje čistá síra. Stačí ji v blocích odlamovat a na zádech nosit k asi dva kilometry vzdálené silnici.

TIP: Koupání nedoporučeno! Pět nejpodivnějších jezer světa

Drobní dělníci takto přenáší na jeden zátah šedesát až sto kilo. Cesta vede do prudkého kopce na okraj kráteru a pak stejně prudce padá dolů. Mnozí z nosičů chodí bosky a trasu absolvují maximálně dvakrát za den. Vzhledem k mimořádné námaze a agresivním sirným parám se jen málo z nich dožije více než 40 let. Pokud je ovšem silnější exploze vulkánu ve strmém kráteru jezera nezadusí dřív.


Další články v sekci