Poušti Kalahari říkají domorodci „Velká žízeň“ a v jejích věčně vyprahlých ústech mizí vody Okavanga. Tato poušť vlastně není pouští, ale polopouští s desítkami různých tváří. V čase hojnosti je plná života
Začalo to zcela nevinně. Na protějším břehu řeky se objevili dva mladí sloní samci a po chvíli otálení překročili řeku Khwai. Dvacet minut po nich se objevilo stádo matek s mláďaty a pustilo se přímo do proudu. Přicházeli další a další sloni. Sledovat jejich hry uprostřed řeky byl neuvěřitelný zážitek i přes pomalu houstnoucí šero
Poušť Kalahari se táhne od jižních hranic Angoly až po Jihoafrickou republiku. Neúrodná polopoušť má mnoho různých podob – vody delty, pláně pokryté suchou travou, akáciové lesíky. Viděl jsem ji rozjásanou. Kvetoucí. Plnou motýlů. Drobné žluté kvítky připomínaly louku někde v Polabí.
TIP: Delta Okavanga se jednou za rok mění v největší oázu divoké zvěře na světě
V čase hojnosti je Kalahari plná života. Ve stádech antilop skákavých, zeber a přímorožců se rodí jedno mládě za druhým. Musejí se postavit na nohy hned v prvních minutách života, aby mohla následovat stádo. Jinak nepřežijí. Kde je dostatek kořisti, je i množství predátorů. I oni hodují. Dokud je čas, dokud je co. S posledním deštěm přichází rychlý konec času, kdy je všeho dostatek. Tráva žloutne a stáda mizí… Nezbývá, než přežít do doby, kdy se písky Kalahari opět zazelenají.
časopis Příroda
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)
VálkaSověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František Dostál, CC BY-SA 4.0)