Jihozápad Kanady a severozápad USA drtí devastující „kupole vedra“

01.07.2021 - Stanislav Mihulka

Severní Ameriku zasáhla vlna historických veder. Teploty v Kanadě zlomily během tří dnů všechny dosavadní rekordy

<p>Kdo se v posledních dnech podíval na teploměr kdekoli poblíž kanadského Vancouveru, měl nejspíš pocit, že se nenachází na západě Kanady, ale kdesi na Blízkém východě.</p>

Kdo se v posledních dnech podíval na teploměr kdekoli poblíž kanadského Vancouveru, měl nejspíš pocit, že se nenachází na západě Kanady, ale kdesi na Blízkém východě.


Reklama

Obyvatelé na západě severní Ameriky, tedy v místech, kde kontinent protíná hranice mezi Kanadou a USA, teď zažívají pořádné horko. Meteorologové varují, před „kupolí vedra“, čili oblastí extrémně vysokých teplot, které podstatně přesahují průměrné hodnoty.

V Britské Kolumbii už padlo více než 40 dlouhodobých teplotních rekordů. V obci Lytton severovýchodně od Vancouveru vystoupala rtuť teploměru na 47,9 stupně Celsia. Překonána tak byla víkendová hodnota 46,1 stupně. Do nynější vlny veder bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937. Rekordní teploty naměřili také v Portlandu a Seattlu na americkém severozápadě.

Podle meteorologů navíc vlna veder nekončí. Kupole vedra s nebezpečnými teplotami tam zřejmě vydrží celý týden. Kanadští odborníci již vydali varování před extrémními horky nejen v Britské Kolumbii, ale také v Albertě a částech Saskatchewanu, Yukonu a Severozápadních teritorií. Horko tedy zasahuje až do kanadské Arktidy. 

Extrémní vedra

Jak uvádí organizace Environment Canada, teploty na řadě míst se přiblíží 40 °C. Pro obyvatele střední Evropy to možná nezní jako extrémní hodnoty, nicméně dlohoudobá průměrná teplota pro Vancouver se na přelomu června a července pohybuje mezi 20-22 °C. Podobná varování vydala i americká meteorologická služba National Weather Service. Očekávají extrémní vedra ve státech Washington a Oregon.

Obyvatelé vzali ztečí obchody a vykoupili klimatizace a ventilátory. Velká města otevřela nouzová klimatická centra. Není divu, v západní Kanadě je teď větší horko než v Dubaji, metropoli Spojených arabských emirátů! Britská Kolumbie rovněž hlásí rekordní spotřebu elektřiny, protože chlazení si žádá spoustu energie

TIP: Žhavé výhledy: V Austrálii stoupají teploty a hrozí rekordní vlny veder

Intenzita nynějších veder je podle meteorologů listu The Washington Post tak statisticky vzácná, že ji lze v průměru očekávat jen jednou za několik tisíc let. Podle klimatologa Nicka Bonda z Washingtonské univerzity sice hrají změny klimatu v současné situaci svou roli, nicméně pouze sekundární. V první řadě se podle něj jedná o vzácný meteorologický jev, který je však v důsledku klimatických změn ještě intenzivnější.

Kupole vedra nad pacifickým pobřežím. Hodnoty sigma vyjadřují míru odchylky oproti normálním hodnotám. (foto: ECMWF, Jeff Berardelli, CC0)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907