Jihozápad Kanady a severozápad USA drtí devastující „kupole vedra“

01.07.2021 - Stanislav Mihulka

Severní Ameriku zasáhla vlna historických veder. Teploty v Kanadě zlomily během tří dnů všechny dosavadní rekordy

<p>Kdo se v posledních dnech podíval na teploměr kdekoli poblíž kanadského Vancouveru, měl nejspíš pocit, že se nenachází na západě Kanady, ale kdesi na Blízkém východě.</p>

Kdo se v posledních dnech podíval na teploměr kdekoli poblíž kanadského Vancouveru, měl nejspíš pocit, že se nenachází na západě Kanady, ale kdesi na Blízkém východě.


Reklama

Obyvatelé na západě severní Ameriky, tedy v místech, kde kontinent protíná hranice mezi Kanadou a USA, teď zažívají pořádné horko. Meteorologové varují, před „kupolí vedra“, čili oblastí extrémně vysokých teplot, které podstatně přesahují průměrné hodnoty.

V Britské Kolumbii už padlo více než 40 dlouhodobých teplotních rekordů. V obci Lytton severovýchodně od Vancouveru vystoupala rtuť teploměru na 47,9 stupně Celsia. Překonána tak byla víkendová hodnota 46,1 stupně. Do nynější vlny veder bylo kanadským rekordem 45 stupňů z roku 1937. Rekordní teploty naměřili také v Portlandu a Seattlu na americkém severozápadě.

Podle meteorologů navíc vlna veder nekončí. Kupole vedra s nebezpečnými teplotami tam zřejmě vydrží celý týden. Kanadští odborníci již vydali varování před extrémními horky nejen v Britské Kolumbii, ale také v Albertě a částech Saskatchewanu, Yukonu a Severozápadních teritorií. Horko tedy zasahuje až do kanadské Arktidy. 

Extrémní vedra

Jak uvádí organizace Environment Canada, teploty na řadě míst se přiblíží 40 °C. Pro obyvatele střední Evropy to možná nezní jako extrémní hodnoty, nicméně dlohoudobá průměrná teplota pro Vancouver se na přelomu června a července pohybuje mezi 20-22 °C. Podobná varování vydala i americká meteorologická služba National Weather Service. Očekávají extrémní vedra ve státech Washington a Oregon.

Obyvatelé vzali ztečí obchody a vykoupili klimatizace a ventilátory. Velká města otevřela nouzová klimatická centra. Není divu, v západní Kanadě je teď větší horko než v Dubaji, metropoli Spojených arabských emirátů! Britská Kolumbie rovněž hlásí rekordní spotřebu elektřiny, protože chlazení si žádá spoustu energie

TIP: Žhavé výhledy: V Austrálii stoupají teploty a hrozí rekordní vlny veder

Intenzita nynějších veder je podle meteorologů listu The Washington Post tak statisticky vzácná, že ji lze v průměru očekávat jen jednou za několik tisíc let. Podle klimatologa Nicka Bonda z Washingtonské univerzity sice hrají změny klimatu v současné situaci svou roli, nicméně pouze sekundární. V první řadě se podle něj jedná o vzácný meteorologický jev, který je však v důsledku klimatických změn ještě intenzivnější.

Kupole vedra nad pacifickým pobřežím. Hodnoty sigma vyjadřují míru odchylky oproti normálním hodnotám. (foto: ECMWF, Jeff Berardelli, CC0)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907