Johana z Rožmitálu: Husitská královna

22.01.2016

Johana a Jiří -<p>I když byla Johana českou královnou a ve své době vůbec velice významnou osobou, její dobový portrét pravděpodobně neexistuje. Setkat se s ní tedy můžeme jen na obrazech pozdějších umělců</p>
Johana a Jiří -

I když byla Johana českou královnou a ve své době vůbec velice významnou osobou, její dobový portrét pravděpodobně neexistuje. Setkat se s ní tedy můžeme jen na obrazech pozdějších umělců


Reklama

Oddaná manželka, milující matka i bystrá politička. Tak by se dala ve zkratce popsat česká královna Johana z Rožmitálu, která se svým manželem Jiřím z Poděbrad usedla roku 1458 na český trůn.

Datum Johanina narození bohužel neznáme. Za nejzazší ale vzhledem ke smrti jejího otce považujeme roky 1430 nebo 1431. V roce 1450 se provdala za Jiřího z Poděbrad, který si Johanu vybral především ze strategických důvodů. Pocházela z významného katolického rodu, který vlastnil statky v jižních a jihozápadních Čechách a skrze sňatek na svou stranu získal významné spojence. O dva roky později se jim narodil syn Hynek, následovaný pak ještě dalšími dětmi.

Dne 2. března 1458 byl Jiří zvolen českým králem. Korunovace královnou 8. května byla samozřejmě pro Johanu (náležející stejně jako Jiří do „pouhého“ panského stavu), velkým triumfem. Podmínkou uznání volby papežskou kurií bylo, že manželé museli před korunovací tajně složit přísahu poslušnosti papeži a také, že nebudou trpět ve svém království kacířství. Kacíři pro ně na rozdíl od kurie ovšem nebyli utrakvisté, ale např. přívrženci Jednoty bratrské, které přísně stíhali. Život průměrné královny ve středověku nebyl nijak zvlášť pestrý. Většinou se soustředila na péči o chudé a sirotky, doprovázela svého manžela na různá jednání a spravovala vlastní majetek. Johana se ale, kromě běžných činností, podílela i na politickém dění v zemi. Byla členkou manželovy rady a dokonce se stala jedním z jeho nejdůvěrnějších rádců. Johana svého manžela zastupovala i během válečných událostí v dubnu 1468, kdy Jiří táhl na Moravu proti Matyášovi Korvínovi.

Když Jiří z Poděbrad 22. března 1471 zemřel, Johana i nadále zůstala v centru dění. Spolu s jeho syny Jindřichem a Hynkem, kteří byli do volby nového krále jmenováni královskými místodržícími, se snažila udržet jím vytyčenou politickou linii. Zasadila se o podporu Vladislava Jagellonského, kterého kutnohorský sněm 25. května 1471 zvolil českým králem. Nový panovník, se kterým měla přátelský vztah až do své smrti, se v červnu 1471 zavázal dodržovat sněmem zformulované artikuly, mezi kterými bylo i respektování všech královniných práv a svobod. Johana však zemřela již 12. listopadu 1475 na Mělníce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 6/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907