Jste ranní ptáče? Podle vědců za to může gen zděděný od neandertálců

Lidé, kteří vstávají brzy ráno, jsou podle vědců dědicové životního stylu a genů získaných od neandertálců a denisovanů. Naznačuje to nový výzkum DNA.

18.12.2023 - Stanislav Mihulka



„Ranní ptáčata“ nejspíš mohou za své návyky a životní styl děkovat neandertálcům a také denisovanům, tedy našim blízkým příbuzným. Tvrdí to alespoň genetici, kteří sledovali historii lidských genů, podílejících se na tvorbě našeho cirkadiánního rytmu. Ten rozhoduje o tom, jak vnímáme čas a jak jsme aktivní v průběhu dne.

John Capra z Kalifornské univerzity v San Franciscu a jeho tým analyzoval „cirkadiánní“ geny a jejich varianty ve stovkách tisíc genomů lidí našeho druhu, tří neandertálců a jednoho denisovana. Výsledky vědce překvapily. Ukázalo se, že varianty genů, které jsou zodpovědného za brzké vstávání, nejspíš pocházejí od neandertálců a denisovanů. Výzkum v těchto dnech zveřejnil vědecký časopis Genome Biology and Evolution.

Dědictví neandertálců a denisovanů

Je to ohromující zjištění a opravdu jsme to nečekali,potvrzuje Capra ve vyjádření pro portál New Scientist. „Od neandertálců a denisovanů jsme zdědili sklony být aktivní už v brzkých ranních hodinách.“ Opět se tím potvrdilo, že ačkoliv neandertálci a denisované vymřeli již před tisíci lety, jejich genetický materiál má stále co říct.

Badatelé ke srovnání využili genetická data z britské medicínské databáze UK Biobank. V této databázi jsou uloženy genomy mnoha lidí a spolu s nimi i řada dalších informací, získaných v podobě lékařských záznamů a dotazníků. Capra s kolegy tak mohli propojit varianty genů souvisejících s cirkadiánním rytmem a zjišťovat, jaké varianty genů mají ve své výbavě typická „ranní ptáčata“. Nutno dodat, že data z UK Biobank mají spíše orientační povahu a konkrétní vztah jednotlivých studovaných genů k cirkadiánnímu rytmu proto bude nutné ještě detailně ověřit. 

TIP: Neandertálec a moře: Naši nejbližší příbuzní rybařili a milovali mořské plody

Neandertálci a denisované odešli do Evropy a Asie dlouho před lidmi našeho druhu. Bylo to v době ledové, takže se tam setkali s chladem a s kratšími dny v zimním období. Životní styl „ranních ptáčat“ se u nich podle vědců mohl vyvinout, aby jim pomáhal zvládat nevlídné zimy.


Další články v sekci