Neandertálec a moře: Naši nejbližší příbuzní rybařili a milovali mořské plody

31.03.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Na portugalském pobřeží si neandertálci užívali darů moře stejně, jako dávní lidé.</p>

Na portugalském pobřeží si neandertálci užívali darů moře stejně, jako dávní lidé.


Reklama

Náš pohled na neandertálce, naše nejbližší známé příbuzné, se neustále mění. Podle nového výzkumu měli neandertálci mnohem bližší vztah k moři, než jsme si doposud mysleli. V dnešním Portugalsku žily během nejmladší doby ledové místní komunity neandertálců na mořském pobřeží, a věnovaly se rybaření stejně intenzivně, jako naši dávní předci druhu Homo sapiens.

Vykopávky v jeskyni Figueira Brava, která se nachází u portugalského Setubalu, odkryly hromady odpadu neandertálských obyvatel, které vznikly zhruba před 86 až 106 tisíci let. Takové nálezy jsou nesmírně cenným zdrojem informací o životě tehdejších lidí nebo v tomto případě neandertálců.

TIP: Neandertálci obědvali nosorožce a léčili se aspirinem i antibiotiky

V objevených odpadcích je zhruba polovina zbytků tvořena tradičními suchozemskými zvířaty. Druhou půlku ale představují schránky a kosti mořských živočichů, včetně měkkýšů, korýšů, ryb, ptáků a savců, jako jsou například delfíni. Jak je vidět, strava neandertálců na pobřeží byla velmi pestrá. Odborníci z těchto nálezů usuzují, že neandertálci byli v těchto věcech mnohem podobnější našim předkům, než se doposud zdálo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: Flickr | Paul Hudson (CC BY 2.0)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907