Jste zdraví? Bezdrátová technologie to prověří z vaší chůze

02.05.2017 - Stanislav Mihulka

Bezkontaktní zařízení WiGait změří v pohodě a v klidu rychlost chůze

WiGait -<p>Zařízení WiGait je bílý čtverec na zdi, který dovede změřit rychlost chůze</p>
WiGait -

Zařízení WiGait je bílý čtverec na zdi, který dovede změřit rychlost chůze


Reklama

Jak co nejsnáze diagnostikovat závažné zdravotní problémy? Vědci se už delší dobu snaží rozpoznat stavy jako zhoršení rozpoznávacích schopností, onemocnění srdce nebo třeba onemocnění plic z chůze pacienta.

Existující metody měření chůze bývají nepohodlné anebo neposkytují přesný obraz typické chůze konkrétního člověka. Odborníci MIT proto vyvinuli bezkontaktní systém, který dovede na dálku věrně změřit skutečnou rychlost chůze.

TIP: Stačí vstoupit: Místnost, která funguje jako gigantická nabíječka elektroniky

Zařízení WiGait ve tvaru čtverce vysílá rádiové signály, jejichž intenzita odpovídá asi tak jedné setině záření standardního chytrého telefonu. Testovaná osoba prostě chodí po místnosti a rádiové signály se od ní odrážejí. WiGait s jejich pomocí změří rychlost chůze s přesností 95 až 99 procent.

  • Zdroj textu:

    MIT

  • Zdroj fotografií: MIT

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907