Jurij Gagarin: 57 let od startu prvního člověka do vesmíru

12.04.2016 - Martin Reichman

Před 57 lety zamířil do vesmíru první člověk. Kudy vedla cesta Jurije Gagarina na palubu kosmické lodi a do vesmíru?


Reklama

Cestování dnešních astronautů lze s mírnou nadsázkou považovat za rutinní záležitost. Trasu ze Země k ISS zvládnou v průměru rychleji, než kolik času nám zabere cesta na dovolenou k moři a větší pozornost vzbudí jen ty starty spojené s neštěstím nebo technickými problémy. Astronauté sdílejí vesmírné fotografie a videa na sociálních sítích takřka v reálném čase. Nepamětníci tak jen těžko ocení výjimečnost počinu Jurije Alexejeviče Gagarina – prvního člověka, který se kdy podíval do vesmíru.

Jeden z tisíců

V době, kdy Gagarin usedl do kabiny kosmické lodi Vostok 1, mu bylo 27 let. Památnému startu předcházelo dvouleté výběrové síto, na jehož počátku stálo 3 461 adeptů, vesměs výborných letců a pilotů stíhaček. Samotný výcvik dvacítky vyvolených trval přesně jeden rok a probíhal z části v moskevském Středisku přípravy kosmonautů a později v nově vybudovaném Hvězdném městečku. Následovaly pobyty v izolaci, parašutistický výcvik, přežívání v pustině, ve vakuové komoře i na centrifuze či práce ve stavu beztíže.

TIP: Vostok: Kosmická loď, v níž Gagarin poprvé obletěl Zemi

Do nejužšího výběru se vedle Gagarina dostalo pět dalších adeptů - Kartašov, Nikolajev, Popovič, Titov a Varlamov. Někteří, jako například Kartašov, nezvládli závěrečný výcvik, Varlamova zase vyřadila vlastní nedisciplinovanost, když se zranil při koupání v jezeře. Posledními „přeživšími“ se tak stali Gagarin a Titov.

Hrdina Jurij

Proč padla nakonec volba na Gagarina? Nespornou výhodou Gagarina byla jeho výška – měřil totiž jen 157 centimetrů, což představovalo výhodu pro pobyt ve stísněné kabině kosmické lodi. Sovětské vrchnosti se také nepozdávalo Titovovo křestní jméno – „hrdina Jurij“ se do ideologické propagandy hodil jistě lépe než „hrdina German“.  Pro Gagarina se prý vyslovila i většina z šestice zbylých adeptů. Ať tak, či onak, 12. dubna 1961 zasedl do kosmické lodi Vostok 1 Gagarin a stal se tak nejen pro svět kosmonautiky navždy nesmrtelným.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Encyclopædia Britannica, Wikipedia, NASA, Roskosmos

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907