K Zemi míří „kanibal“: Sluneční erupce mohou způsobit geomagnetické bouře

Dvě středně silné sluneční erupce, odpálené v krátkém sledu, vyprodukovaly kanibalské mračno plazmatu mířícího k Zemi. Po střetu s magnetosférou se očekávají lehké geomagnetické bouře a polární záře

19.07.2023 - Martin Reichman



Slunce míří k maximu svého jedenáctiletého cyklu a na jeho aktivitě je to znát. Erupce třídy C8.8 vyprodukovala 14. července výron koronální hmoty, spojený s uvolněním mračna plazmatu mířícího k Zemi. Hned o dva dny později došlo k další erupci třídy M5.7 a k vyvržení dalšího a rychlejšího plazmatického mračna. Obě mračna se následně spojila a podle modelů NOAA zasáhnou v těchto dnech Zemi (odhady NOAA hovoří o střetu 18. a 19. července).

Spojení dvou plazmatických mračen, kdy jedno dostihne na cestě vesmírem předešlé a vytvoří jedno velké mračno, bývá označováno jako „kanibalský výron koronální hmoty“. Jde o poměrně vzácný úkaz, který se častěji vyskytuje v časech slunečního maxima. Poslední kanibalský výron, který zasáhl Zemi, vědci zaznamenali v listopadu 2021. Střet tehdy způsobil lehkou geomagnetickou bouři bez významných škod.

TIP: Provází každou sluneční erupci výron koronální hmoty?

Střet plazmatu s magnetosférou Země může podle odborníků vyvolat lehčí geomagnetické bouře spojené s rušením rádiového nebo GPS signálu a k vidění by mohly být i polární záře. NOAA klasifikuje geomagnetické bouře do pěti tříd G1 až G5 a podle aktuální předpovědi by se mělo jednat o bouře nejslabších tříd G1 až G2. Vedle možného rušení rádiového a GPS signálu mohou být bouře těchto kategorií doprovázené i lehčími výkyvy v zasažených rozvodných sítích a problémy s orientací mohou zaznamenat stěhovaví ptáci.


Další články v sekci