Provází každou sluneční erupci výron koronální hmoty?

22.02.2020 - Michal Švanda

<p>Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.</p>

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.


Reklama

Přímou souvislost mezi erupcemi a výrony koronální hmoty hledají odborníci již desítky let. Ale teprve s rozvojem detailního počítačového modelování se zdá, že přicházejí věci na kloub. Odpověď tak zní, že ne každou erupci musí doprovázet výron koronální hmoty a ne každý takový výron musí mít původ v erupci. 

Nestabilních procesů, jež vedou k překotné změně konfigurace lokálního magnetického pole, může být celá řada. Jejich společným jmenovatelem je podle všeho aktivace magnetického provazce, tedy zvláštní magnetické struktury se zamotaným polem. Je-li magnetický provazec vyplněn plazmatem, tvoří obvykle základ filamentu. Pokud dojde k aktivaci daného filamentu a jeho vymrštění do vysoké atmosféry, pozorujeme výron koronální hmoty. Aktivaci může, ale nemusí doprovázet klasická erupce.

TIP: Sonda SDO pořídila ohromující záběry extrémní sluneční erupce

V některých případech však filament odstartuje, ovšem do vysoké atmosféry se nedostane kvůli působení okolních magnetických polí. Také popsanou aktivaci může doprovázet erupce, výron koronální hmoty však nepozorujeme – pak mluvíme o tzv. uzavřené či omezené erupci.    

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907