Kámen a voda: Sedm nevšedních hradů a nedobytných pevností

16.03.2021 - Pavel Nygrýn

Řeky, přístavy, jezera a přístupy k moři bylo nutné chránit odpradávna. Dnes tak můžeme obdivovat hrady a pevnosti, které se krásně zrcadlí na klidné hladině...

<h3>Nevlídné místo</h3><p>Skotsko ještě jednou, tentokrát bez jezer: hrad <strong>Dunnottar</strong>, tyčící se nad hladinou Severního moře, je nejen krásný, ale také velmi starý – <strong>s jeho budováním se začalo už v 7. století. Nebyl prý nikdy dobyt</strong>, na čemž má jistě zásluhu i velmi obtížný přístup k osamocenému skalisku.</p>

Nevlídné místo

Skotsko ještě jednou, tentokrát bez jezer: hrad Dunnottar, tyčící se nad hladinou Severního moře, je nejen krásný, ale také velmi starý – s jeho budováním se začalo už v 7. století. Nebyl prý nikdy dobyt, na čemž má jistě zásluhu i velmi obtížný přístup k osamocenému skalisku.

<h3>Chraňte město!</h3><p>Pozornost si zaslouží i pevnosti mnohem modernější, jako je ta <strong>na ostrově Georges Island v Bostonu. Začala se stavět v roce 1825 a měla chránit vjezd do přístavu.</strong> Paradoxně však už v roce 1847, kdy se pevnost pojmenovanou Fort Warren podařilo dokončit, byl její návrh zastaralý. Dočkala se tak tradiční role vězení a sloužila jako výcvikové středisko.</p>

Chraňte město!

Pozornost si zaslouží i pevnosti mnohem modernější, jako je ta na ostrově Georges Island v Bostonu. Začala se stavět v roce 1825 a měla chránit vjezd do přístavu. Paradoxně však už v roce 1847, kdy se pevnost pojmenovanou Fort Warren podařilo dokončit, byl její návrh zastaralý. Dočkala se tak tradiční role vězení a sloužila jako výcvikové středisko.

<h3>Romantika plná krve</h3><p>Strohý skotský hrad, temné vody jezera a světla reflektorů – dalo by se téměř tvrdit, že tohle je fortifikační kýč. <strong>Pevnost Eilan Donan na stejnojmenném ostrově v jezeře Loch Duich vznikla už ve 13. století na obranu proti Vikingům, současná podoba je dílem rekonstrukce v první třetině 20. století</strong>. Hrad slouží také jako vděčná kulisa filmařů: zahrál si třeba ve stylovém <em>Highlanderovi</em> nebo v komedii <em>Jak ukrást nevěstu</em>.</p>

Romantika plná krve

Strohý skotský hrad, temné vody jezera a světla reflektorů – dalo by se téměř tvrdit, že tohle je fortifikační kýč. Pevnost Eilan Donan na stejnojmenném ostrově v jezeře Loch Duich vznikla už ve 13. století na obranu proti Vikingům, současná podoba je dílem rekonstrukce v první třetině 20. století. Hrad slouží také jako vděčná kulisa filmařů: zahrál si třeba ve stylovém Highlanderovi nebo v komedii Jak ukrást nevěstu.

<h3>Hitlerova oceánská pevnost</h3><p>Bunkry z druhé světové války se historickým hradům krásou nemohou rovnat – účelnost čiší z každého jejich detailu. <strong>Atlantický val</strong>, který měl zastavit spojeneckou invazi přes Kanál, ale prostě vynechat nelze. <strong>V tomto zachovalém objektu na francouzském pobřeží vzniklo muzeum, a jde tak o jednu z památek na krvavý Den D.</strong></p>

Hitlerova oceánská pevnost

Bunkry z druhé světové války se historickým hradům krásou nemohou rovnat – účelnost čiší z každého jejich detailu. Atlantický val, který měl zastavit spojeneckou invazi přes Kanál, ale prostě vynechat nelze. V tomto zachovalém objektu na francouzském pobřeží vzniklo muzeum, a jde tak o jednu z památek na krvavý Den D.

<h3>Moře spíše symbolické</h3><p><strong>Le Mont-Saint-Michel</strong>, tedy <strong>Hora sv. Michala</strong>, je ve skutečnosti přílivový ostrov – v době odlivu leží skoro patnáct kilometrů od moře. Vždy byl ale dobře chráněn, neboť mořské dno tvořené tekutým pískem představuje i v době odlivu past. <strong>Opevněný klášter vybudovali na temeni kopce benediktini: v jistých obdobích sloužil i jako vojenská pevnost či vězení, dnes je však opět v držení řádu</strong>. Na konci 19. století se ostrov podařilo zpřístupnit náspem a od roku 1979 je s celým zálivem i klášterem zapsán na seznamu UNESCO.</p>

Moře spíše symbolické

Le Mont-Saint-Michel, tedy Hora sv. Michala, je ve skutečnosti přílivový ostrov – v době odlivu leží skoro patnáct kilometrů od moře. Vždy byl ale dobře chráněn, neboť mořské dno tvořené tekutým pískem představuje i v době odlivu past. Opevněný klášter vybudovali na temeni kopce benediktini: v jistých obdobích sloužil i jako vojenská pevnost či vězení, dnes je však opět v držení řádu. Na konci 19. století se ostrov podařilo zpřístupnit náspem a od roku 1979 je s celým zálivem i klášterem zapsán na seznamu UNESCO.

<h3>Hlídač Dněpru</h3><p>Od moří a jezer pojďme k řekám. <strong>Chotynská pevnost</strong> v Černovické oblasti na Ukrajině stojí na pravém břehu důležité dopravní tepny, řeky Dněpr. <strong>Historicky jde o oblast tzv. Besarábie, samotná pevnost dnes patří Ukrajině. Stavba opevnění v tomto místě začala už v 10. století</strong>, později došlo k mnoha přestavbám. Chotynská pevnost zažila desítky bitev, v nichž na ni útočili Turkové, Poláci i Rumuni.</p>

Hlídač Dněpru

Od moří a jezer pojďme k řekám. Chotynská pevnost v Černovické oblasti na Ukrajině stojí na pravém břehu důležité dopravní tepny, řeky Dněpr. Historicky jde o oblast tzv. Besarábie, samotná pevnost dnes patří Ukrajině. Stavba opevnění v tomto místě začala už v 10. století, později došlo k mnoha přestavbám. Chotynská pevnost zažila desítky bitev, v nichž na ni útočili Turkové, Poláci i Rumuni.

<h3>Uprostřed pouště</h3><p>Nakonec ještě jedna pevnost, která hledí na moře z hodně veliké dálky – a ani to moře není úplně běžné. Pevnost<strong> Masada</strong> vznikla už v 1. století př. n. l. a sloužila jako útočiště Židů během bojů s Římany. <strong>Útes, na kterém stojí, dosahuje výšky 450 metrů a také díky tomu lze odtud, z okraje Judské pouště, dohlédnout až k Mrtvému moři.</strong> Od roku 2001 se tato starověká památka nachází pod ochranou UNESCO.</p>

Uprostřed pouště

Nakonec ještě jedna pevnost, která hledí na moře z hodně veliké dálky – a ani to moře není úplně běžné. Pevnost Masada vznikla už v 1. století př. n. l. a sloužila jako útočiště Židů během bojů s Římany. Útes, na kterém stojí, dosahuje výšky 450 metrů a také díky tomu lze odtud, z okraje Judské pouště, dohlédnout až k Mrtvému moři. Od roku 2001 se tato starověká památka nachází pod ochranou UNESCO.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Hrozba chemických zbraní se nad vojáky i civilisty vznáší od doby první světové války, kdy byly masově nasazeny na téměř všech frontách.

Válka

Za celou historii lidstva jsme vědomě pozorovali přechod Venuše přes Slunce jen sedmkrát. Takto přešla Venuše přes vycházející Slunce 6. června 2012.

Vesmír

Hejno plameňáků se seskupilo a vytvořilo na hladině jezera Bogoria v západní Keni útvar, který připomíná srdce. Chtějí nám růžový jedinci něco sdělit?

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907