Kanadskou potápěčku přišla obejmout zvědavá chobotnice

13.11.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Potápění v chladných vodách Pacifiku může být dost děsivé pro ty, kdo na něj nejsou zvyklí. Na potápěče zde ale občas čekají netušené zážitky, jak může potvrdit kanadská potápěčka, kterou u východního pobřeží ostrova Vancouver přišla obejmout velká chobotnice.


Reklama

Jak informoval zpravodajský server The Guardian, středoškolská učitelka Andrea Humphreysová chtěla skupině přátel ukázat, jaká se pod mořskou hladinou v této oblasti ukrývá nedoceněná krása. „Lidé říkají, že je to tady pochmurné. Ale když máte světlo, uvidíte každou barvu duhy. Je to neuvěřitelné. Mám za sebou víc než 675 ponorů a myslím, že tohle je jedno z nejlepších potápění na světě,“ řekla.

Ovšem její skupinka se nechtěla jen kochat krásou podmořského života. Pátrala po jednom záhadami opředeném místním tvorovi – chobotnici velké. Andrea Humphreysová některou z nich občas zahlédne, jak se schovává ve svém doupěti, ale tentokrát se ihned po ponoření dočkala skupinka vzácného pohledu na chobotnici na volné vodě.

Rychle se přiblížila k jedné z potápěček a zkoumala chapadly její masku a regulátor kyslíku. Humphreysová začala jejich setkání fotit – než chobotnice obrátila pozornost k ní. Její kamera zachytila okamžik, kdy ji chobotnice na několik desítek vteřin objala.

„Chapadly klouzala po mé kameře, po rtech, a pak mě objala. Měla jsem její obří chapadla na obličeji a potápěčské masce. Pokaždé, když jsem od ní ustoupila, se ke mně znovu přiblížila. Bylo to úžasné a inspirující,“ řekla Humphreysová.

Dalších 40 minut zůstala chobotnice poblíž, zkoumala její potápěčské vybavení a obzvlášť ji zajímala kamera. „Pořád mi měnila nastavení světel na kameře a hrála si s ní,“ dodala. Po celou dobu setkání měla chobotnice temně rudou barvu, nezměnila ji do šedého odstínu, který u těchto hlavonožců signalizuje strach nebo agresi.

TIP: Pořádek ve změti končetin: Proč si chobotnice nezauzlí svá chapadla?

O chobotnicích je dávno známo, že patří mezi nejchytřejší z bezobratlých živočichů. Jsou mistry převleků a dokážou napodobit nejen barvu, ale i texturu prostředí a mořského života kolem nich. Jejich život ale také provází tragický cyklus. Chobotnice velká se dožívá až pěti let, což je déle než ostatní druhy. Ale samice se tak intenzivně starají o svá vajíčka, až je to stojí život. Matka pečuje o statisíce nakladených vajíček. Jemně přes ně žene proud vody, aby se na nich neuchytily řasy, a do péče se ponoří natolik, že se přestane krmit. Přežívá z vlastních tukových zásob, dokud neuhyne hlady.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907