Bakteriální infekce při hojení zranění nemusí být vidět pouhým okem. Nové zařízení ji ale najde
Bez ohledu na rezistenci vůči antibiotikům bývá s bakteriemi problém v tom, že v řadě případů nejsou vidět pouhým okem. Zní to jako samozřejmost, ale například pro lékaře, kteří kontrolují pacienty s chronickými zraněními, to představuje problém.
Nově by práci lékařů mohlo usnadnit zařízení MolecuLight i:X. Jde o kapesní přístroj s jednoduchým ovládáním, který dovede odhalit bakteriální infekci i v případě, že není na pohled patrná. Funguje tak, že vyfotí ránu nejprve ve viditelném světle a poté ji ve tmě ozáří neškodným ultrafialovým světlem. Pacienta se MolecuLight i:X nedotkne a nejsou nutná ani žádná barviva či kontrastní látky.
TIP: Inteligentní náplast, která světélkuje, když se do rány dostane infekce
Při osvětlení UV zářením se zdravá lidská kůže zbarví zeleně, zatímco bakteriální infekce světélkuje v červené barvě. Zařízení MolecuLight i:X také umožňuje detailně sledovat tvar a velikost zranění a z toho odvodit postup hojení v čase.
MolecuLight
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)