Kapesní zařízení MolecuLight i:X odhalí nebezpečné bakterie v ráně

20.12.2017 - Stanislav Mihulka

Bakteriální infekce při hojení zranění nemusí být vidět pouhým okem. Nové zařízení ji ale najde

MolecuLight i:X - Na displeji MolecuLight i:X se bakterie zobrazí červeně
MolecuLight i:X - Na displeji MolecuLight i:X se bakterie zobrazí červeně

Reklama

Bez ohledu na rezistenci vůči antibiotikům bývá s bakteriemi problém v tom, že v řadě případů nejsou vidět pouhým okem. Zní to jako samozřejmost, ale například pro lékaře, kteří kontrolují pacienty s chronickými zraněními, to představuje problém.

Nově by práci lékařů mohlo usnadnit zařízení MolecuLight i:X. Jde o kapesní přístroj s jednoduchým ovládáním, který dovede odhalit bakteriální infekci i v případě, že není na pohled patrná. Funguje tak, že vyfotí ránu nejprve ve viditelném světle a poté ji ve tmě ozáří neškodným ultrafialovým světlem. Pacienta se MolecuLight i:X nedotkne a nejsou nutná ani žádná barviva či kontrastní látky.

TIP: Inteligentní náplast, která světélkuje, když se do rány dostane infekce

Při osvětlení UV zářením se zdravá lidská kůže zbarví zeleně, zatímco bakteriální infekce světélkuje v červené barvě. Zařízení MolecuLight i:X také umožňuje detailně sledovat tvar a velikost zranění a z toho odvodit postup hojení v čase. 

  • Zdroj textu:

    MolecuLight

  • Zdroj fotografií: MolecuLight

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907