Karbonový kufr a bunda, která se bojí vody: S čím vyrazíme na čundr budoucnosti?

Bunda, která odolá vodě, nebo superpevný kufr z karbonu jako pro agenta 007. Ať již máte v oblibě outdoorové dobrodružství, či zaoceánskou exotiku, nejmodernější technologie na poli cestovních potřeb vás rozhodně dostanou
Pod mikroskopem vypadají karbonová vlákna jako obyčejné „roury“. Jenže právě díky těmto „nitkám“ tenčím než lidský vlas vznikají v poslední době pro potřeby cestovatelů neobyčejné předměty z dílen českých tvůrců – například elegantní ultralehký a neprůstřelný kufr budoucnosti.  

Trošku jiná zavazadla

„Karbonový kufr každého upoutá: Spousta lidí se hned ptá, o co se jedná a k čemu to slouží. Asi nejzajímavější nápad zněl, že se uvnitř nachází uran,“ popisuje reakce na první setkání s karbonovými zavazadly jejich výrobce Šimon Knotek. S karbonem pracuje už čtyři roky a přivedla ho k němu přítelkyně Natálie, která ze zmíněného materiálu vytváří sochy. 

Knotek má ovšem obchod a výrobu v genech: „Můj pradědeček Vladimír Procházka založil v roce 1930 firmu, která se zabývala velkoobchodem a maloobchodem s papírnickým zbožím. Zůstaly mi po něm právě kufry, což mě přivedlo na nápad vyrobit i dnes podobnou praktickou věc, ovšem trochu jinak.“ 

Pro agenta 007

Jak speciální zavazadlo přesně vzniká? Forma na kufr se nejdřív vyloží karbonovou tkaninou, a to hned v několika vrstvách. Vnitřek se pečlivě vyrovná a následně se zalije tekutou směsí, která kombinuje karbon a kevlar. „Kevlar totiž dodá kufru určitou pružnost, aby nebyl křehký jako samotný karbon,“ vysvětluje Knotek. 

Také tvar zavazadla zaujme na první pohled: Návrhář se prý inspiroval světem zvířat, přesněji řečeno stavbou těla brouka kozlíčka. I díky tomu váží kufr pouhých 966 gramů. Jedno z nejlehčích zavazadel na trhu může být navíc neprůstřelné, a je tedy jako stvořené pro agenta 007. 

Luxus z umělé hmoty

Proměny luxusních materiálů vnímá i návrhářka Eva Vontorová. Po letech šití exkluzivních kabelek z kůže se odhodlala vyrábět batohy z polyamidového vlákna. Dnešní muži i ženy se totiž podle ní změnili v městské nomády, což je třeba v nabídce zohlednit.

„Příběh mého batohu začal tím, že jsem chtěla pro sebe vytvořit něco do města,“ vysvětluje designérka. Její batožina je nepromokavá, ale zároveň zevnitř větrá. Snoubí v sobě luxus, vytříbený design i praktičnost. „Vyvinula jsem zvláštní ramenní popruhy bez jediného švu, takže netlačí. Navíc je část, která se dotýká ramene, ohebná a měkká, tudíž se nositeli plně přizpůsobí,“ dodává návrhářka. 

Absolutně voděodolné 

Mezi cestovatelskými produkty na bázi nejmodernějších technologií najdeme například i outdoorovou bundu, která se „bojí vody“. Navrhla ji Michaela Vrátníková, ale její kolekce zahrnuje i další materiály, jež doslova vyzývají k výletu. 

„Používám i Polartec, což je velmi kvalitní látka, která se standardně využívá hlavně v outdooru. Dál například Ventile, tedy stoprocentní bavlnu. Tento materiál se původně vyvíjel v Anglii pro letectvo. Když zvlhne, tak jeho membrány jakoby nabobtnají a nepropustí žádnou vodu,“ vysvětluje návrhářka. 

Na dešti v suchu

Základ unikátní kolekce ovšem tvoří látka zvaná Gore-Tex: Designérka pracovala s jediným materiálem, který je pro Česko certifikovaný. Díky němu lze outdoorovou bundu klidně i polévat proudem vody, aniž by promokla

„Na nových materiálech je hodně příjemné, že jsou opravdu velice kvalitní a vypadají na pohled dobře. Představují tedy výbornou startovní pozici pro to, začít dělat design,“ uzavírá Vrátníková. Design bez účelu dnes už jednoduše není v kurzu, a v cestování to platí dvojnásob. Možná tak brzy nastane čas, kdy se obyvatelé měst promění v „agenty“ a budou cestovat daleko za hranice stávajících možností. 

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Wikipedia, BOAdesign


Další články v sekci