Karel VI. vydal Pragmatickou sankci

- Redakce 100+1 historie

<p>Cílem <em>Pragmatické sankce</em> bylo zajištění nástupnictví po Karlu VI. pro jeho vlastní děti, tedy i pro jeho dcery, v případě, že by nezanechal mužské potomky. </p>

Cílem Pragmatické sankce bylo zajištění nástupnictví po Karlu VI. pro jeho vlastní děti, tedy i pro jeho dcery, v případě, že by nezanechal mužské potomky. 

19 . 4 . 1713

Reklama

Když 19. dubna 1713 vydal Karel VI. slavnou Pragmatickou sankci o posloupnosti nejjasnějšího arcidomu rakouského, v němž byla ustanovena nedělitelnost habsburských území a v případě vymření mužské linie Habsburků nástupnictví linie ženské, nemohl tušit, že právě tento dokument jednou rozdělí Evropu.

TIP: Evropa proti ženě: Marie Terezie a boj o rakouské dědictví

V době publikace ale ještě takové nebezpečí nehrozilo. Vždyť císařově manželce Alžbětě Kristýně Brunšvicko-Wolfenbüttelské bylo sotva dvaadvacet let a mohla mít spoustu dětí. Přibývající léta ale ukázala, jak moc „pragmatická“ sankce byla. Když Karel VI. roku 1740 zemřel, byla to právě jeho dcera Marie Terezie, která zdědila rozsáhlou monarchii. A bez ohledu na dřívější přijetí dokumentu také mocné nepřátele, kteří se rozhodli utržit z rakouských držav co nejvíce.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907