Krásná Maryšenka: Osudová žena Jana III. Sobieského

25.04.2021 - Dušan Uhlíř

Jan Sobieski se po bitvě u Vídně pokryl nehynoucí slávou. Životní oporu ale našel ve své ženě, ke které jej poutal hluboký cit

<p><strong>Marie Kazimíra d’Arquien</strong> (1641-1716) známá pod zdrobnělinou Marysieńka („Maruška“), byla francouzská šlechtična a královna Polsko-litevského soustátí. Vlevo dole její první manžel <strong>Jan Sariusz Zamojski</strong>, nahoře druhý manžel a polský král <strong>Jan Sobieski</strong> .</p>

Marie Kazimíra d’Arquien (1641-1716) známá pod zdrobnělinou Marysieńka („Maruška“), byla francouzská šlechtična a královna Polsko-litevského soustátí. Vlevo dole její první manžel Jan Sariusz Zamojski, nahoře druhý manžel a polský král Jan Sobieski .


Reklama

Maryšence, vlastně Marii Kazimíře, rozené markýze de la Grange d´Arquien, bylo o dvanáct let méně než jejímu muži. Seznámili se, když jí bylo čtrnáct a ona působila na královském dvoře ve Varšavě jako dvorní dáma královny Ludvíky Marie.

Osudová žena

Královna, manželka vládnoucího polského krále Jana Kazimíra, pocházela z francouzské rodiny de Nevers-Gonzaga, která vládla v italské Mantově. Přivedla s sebou do Polska mnoho svých krajanů, jimiž se u dvora obklopila. Maryšenka patřila spolu se svou matkou k této francouzské společnosti a právě tehdy se potkala se švarným a mnoha ženami obletovaným kavalírem, jenž patřil k jedné z nejstarších polských šlechtických rodin. Padli si do oka a zdálo se, že nic nebude stát v cestě jejich sňatku. Jenže královna rozhodla jinak.

Životní láska

Roku 1658 provdala královna sedmnáctiletou Maryšenku za bohatého magnáta Jana Zamoyského. Bylo to nešťastné manželství, během něhož mladá šlechtična prodělala několik porodů a potratů. Marie ale stále myslela na Sobieského. A když ji po čase navštívil v jejím sídle Zamošči, byla z toho velká romantická láska. Oba si přísahali věrnost na věky. Jejich milostný poměr nemohl zůstat utajen, ale dříve než vypukl skandál, Zamoyski v dubnu 1665 náhle zemřel. Marie byla volná a spěchala za Sobieskim. Už v polovině května s ním uzavřela – zatím tajně – manželský svazek.

TIP: Turci před branami: Jak vypadalo obléhání Vídně v roce 1683?

Od té chvíle se téměř osudově změnil život mladého korunního maršálka. Ctižádostivá Maryšenka do něj zasáhla velmi intenzivně a začala poznenáhlu řídit Janovy kroky. Je to ona, kdo od jejich sňatku ovlivňoval kariéru Jana Sobieského. V neposlední řadě jí měl být zavázán za královskou korunu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Amišové zpravidla jezdí v bryčkách, které musejí opatřit výstražným trojúhelníkem a reflektorem.

Zajímavosti

Na Mezinárodní vesmírné stanici se recykluje 75–80 % vody. Zbytek se musí dovážet ze Země.

Vesmír
Historie

Gvačaro jeskynní (Steatornis caripensis) se živí výhradně plody, při jejichž hledání se jako jeden z mála ptáků orientuje pomocí echolokace. Hnízdí v koloniích uvnitř jeskyní. (foto: Wikimedia Commons, Don HeniseCC BY 2.0)

Příroda

Plody rajčat napadené housenkami do svých mateřských rostlin vysílají varovné elektrické signály.

Věda

Při tzv. frakování se do půdy pumpuje stlačená směs vody s chemikáliemi a narušuje podloží.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907