Katedrála Sagrada Família: Legendární barcelonské staveniště míří do finále

Slavná barcelonská katedrála Sagrada Família je jedním ze symbolů katalánské metropole, která láká nejen milovníky děl architektonického génia Antoniho Gaudího. Stavební práce na impozantní katedrále začaly už v roce 1882, dokončená bude ale nejdříve za 7 let

16.09.2019 - Kristina TůmováRoční náklady na stavbu katedrály Sagrada Família (tedy Svatá rodina) vyjdou v přepočtu na přibližně 640 milionů korun. Památka se ale od začátku až do dnešních dní staví pouze z darů a příspěvků tisíců lidí.

Kristova věž do tří let

Uvnitř katedrály je pohřben její tvůrce, architekt Antoni Gaudí. Právě podle jeho návrhů se při stavbě barcelonské ikony stále postupuje. Jak bude vypadat závěrečná fáze stavby, to odhalili španělští architekti.

Barcelonský architektonický klenot má už dlouhé roky jedinou vadu na kráse – lešení. Už přesně 137 let totiž trvá stavba, která se dosud bez lešení neobešla. Památka zařazená v roce 2005 na seznam světového dědictví UNESCO by se ale už brzy měla dočkat své finální podoby. Architekti ji chtějí dokončit v šibeničním termínu: do sedmi let. Představili unikátní animaci, kterou odhalili své nejbližší plány.

„Právě stavíme centrální věže. Věž Ježíše Krista, čtyři evangelické a věž pojmenovanou po Panně Marii. Doufáme, že Kristovu věž dokončíme v roce 2022 i s křížem, který navrhl Gaudí,“ popisuje hlavní architekt Jordi Fauli.

Kameny na míru

Dominantu Barcelony bude ve výsledku zdobit 18 věží. Dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů. Už brzy ji, co se výšky týká, pokoří ta Kristova se 172,5 metry. Na vrchol katedrály návštěvníky rychle vyveze úzký výtah. 

Jordi Fauli upozorňuje na některé obtížné body stavby: „V posledních letech jsme postavili sakristii. Ta přesně kopíruje Gaudího plány. A podle nich se řídíme i při navrhování a stavbě centrálních věží. Je to výzva, protože tady používáme novou technologii.“ 

Touto novou technologií má na mysli zpevňování kamene. Architekti k sobě skládají velké části kamene a kovu a slepují je pryskyřicí. Takto mohou rovnou kámen připravit „na míru“ a dovézt jej na stavbu, což podle Fauliho výrazně urychluje dělníkům práci. 

Úkol, který nikdy nekončí

Teď je památka hotová ze 70 % – a místní i turisté si nedávných proměn všímají. „Ta změna je neuvěřitelná. Fasáda je už skoro dokončená, i když se předtím nezdálo, že by to bylo možné,“ žasne Carmen Mena, návštěvnice z Tarragony. „Neumím si ani představit, jak rychle budou muset pracovat, aby stavbu dokončili do sedmi let. Ale chci přijet zpátky, až to bude hotové,“ přidává odlišný pohled norská turistka Stina Petersonová. 

Stavbaři jsou ale optimističtí a s dokončením Gaudího odkazu, které je naplánované na rok 2026, počítají. Datum není zvoleno náhodně – bude to přesně sto let od smrti slavného architekta a 144 let od zahájení stavby proslulé památky. Rok dostavby se ovšem už několikrát posouval a není tedy jisté, jestli dělníci zvládnou termín dodržet.

Ani poté ale jejich práce neskončí. Bude totiž ještě nezbytné opravit a dokončit detaily na části fasády. To by mohlo podle odhadů trvat až do roku 2032. Samotná údržba katedrály Sagrada Família ale bude nikdy nekončícím úkolem.

Čtyři miliony lidí ročně

Sagrada Família je protkaná symbolismem a je jednou z nejnavštěvovanějších památek katalánské metropole. Sám Gaudí se na její stavbě podílel 43 let. Na konci roku 2010 ji vysvětil papež Benedikt XVI., ale stavba vábí nejen věřící návštěvníky. Ročně přiláká přes 4 miliony turistů. Vstupenky v ceně od 375 do 500 korun jsou mnohdy vyprodané na několik dní dopředu. I nedokončenou katedrálu chtějí vidět další a další návštěvníci.


Stavba plná symbolů

Katedrála je velmi bohatá na křesťanské symboly. Jedním z nich je 18 zamýšlených věží, které mají reprezentovat 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista.

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci