Katolická škola zakázala jógu: Není prý v souladu s křesťanstvím

24.04.2017 - Martin Reichman

Katolická internátní škola v americkém Kansasu zakázala svým studentům jógu. Není prý v souladu s křesťanskou spiritualitou

Blahodárné účinky jógy -<p>Jóga může pomáhat nejen v boji se stresem a souvisejícími chorobami, ale především při rekonvalescenci po prodělané nemoci.</p>
Blahodárné účinky jógy -

Jóga může pomáhat nejen v boji se stresem a souvisejícími chorobami, ale především při rekonvalescenci po prodělané nemoci.


Reklama

Katolická internátní škola Benedictine College z amerického Kansasu zakázala svým studentům jógu. Představitelé školy považují jógu za součást východního mysticismu neslučujícího se s křesťanskou spiritualitou. Škola funguje od roku 1971 pod patronací benediktýnského řádu, její historie ale sahá do poloviny 19. století – v roce 1858 ji založili dva benediktinští mniši a původně šlo kněžský seminář se samostatnou mužskou a ženskou částí. Před 46 lety došlo ke spojení obou částí do dnešní podoby.

TIP: Od šamanů k bílým plášťům: Jóga s požehnáním vědy

John Riley, arcidiecézní kancléř v Kansas City, doporučuje dotčeným studentům i ostatním lidem hledat alternativy k józe, například formou fitness cvičení. Podle kancléře totiž není možné dlouhodobě provozovat jógu bez duchovního efektu. Škola již na podzim přejmenovala kurzy, které mohly evokovat spojení s jógou a obecně východními náboženstvími do neutrální podoby. Z nabídky školních kurzů tak zmizel například „strečink“, který nahradil kurz „fitness cvičení“.

Že jóga představuje pro katolickou církev určitý problém dokazuje i vyjádření Kongregace pro nauku víry z roku 1989. Tato nejstarší kongregace Římské kurie, která je v jistém smyslu následnicí římské inkvizice, ve svém dobrozdání sice připustila, že určité soubory cviků mohou navozovat příjemné pocity klidu a relaxace, zároveň ale varovala, že pokud jde o duchovní stránku, je jóga pro křesťanské věřící zcela chybným základem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    All That Is Interesting, www.benedictine.edu, Teen Vogue

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907