Katolická škola zakázala jógu: Není prý v souladu s křesťanstvím

24.04.2017 - Martin Reichman

Katolická internátní škola v americkém Kansasu zakázala svým studentům jógu. Není prý v souladu s křesťanskou spiritualitou

Blahodárné účinky jógy -<p>Jóga může pomáhat nejen v boji se stresem a souvisejícími chorobami, ale především při rekonvalescenci po prodělané nemoci.</p>
Blahodárné účinky jógy -

Jóga může pomáhat nejen v boji se stresem a souvisejícími chorobami, ale především při rekonvalescenci po prodělané nemoci.


Reklama

Katolická internátní škola Benedictine College z amerického Kansasu zakázala svým studentům jógu. Představitelé školy považují jógu za součást východního mysticismu neslučujícího se s křesťanskou spiritualitou. Škola funguje od roku 1971 pod patronací benediktýnského řádu, její historie ale sahá do poloviny 19. století – v roce 1858 ji založili dva benediktinští mniši a původně šlo kněžský seminář se samostatnou mužskou a ženskou částí. Před 46 lety došlo ke spojení obou částí do dnešní podoby.

TIP: Od šamanů k bílým plášťům: Jóga s požehnáním vědy

John Riley, arcidiecézní kancléř v Kansas City, doporučuje dotčeným studentům i ostatním lidem hledat alternativy k józe, například formou fitness cvičení. Podle kancléře totiž není možné dlouhodobě provozovat jógu bez duchovního efektu. Škola již na podzim přejmenovala kurzy, které mohly evokovat spojení s jógou a obecně východními náboženstvími do neutrální podoby. Z nabídky školních kurzů tak zmizel například „strečink“, který nahradil kurz „fitness cvičení“.

Že jóga představuje pro katolickou církev určitý problém dokazuje i vyjádření Kongregace pro nauku víry z roku 1989. Tato nejstarší kongregace Římské kurie, která je v jistém smyslu následnicí římské inkvizice, ve svém dobrozdání sice připustila, že určité soubory cviků mohou navozovat příjemné pocity klidu a relaxace, zároveň ale varovala, že pokud jde o duchovní stránku, je jóga pro křesťanské věřící zcela chybným základem.

  • Zdroj textu:

    All That Is Interesting, www.benedictine.edu, Teen Vogue

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907