Káva v ohrožení: Během 30 let by mohlo zmizet až 80 % kávových plantáží

13.05.2016 - Stanislav Mihulka

Již za 30 let by mohlo zmizet až 80 % současných jihoamerických a středoamerických plantáží kávy


Reklama

Globální růst teploty začíná představovat zcela konkrétní problém – loňský rok byl podle dat Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nejteplejším za posledních 135 let. Průměrná teplota dosáhla 14,6 stupně Celsia, což je o 0,69 stupně víc, než činil průměr ve 20. století. Zvedla se teplota ovzduší, oceánů i země. Stoupající teplota může podle výzkumného centra International Center for Tropical Agriculture (CIAT) představovat zásadní problém pro světovou produkci kávy.

TIP: Asii hrozí fatální nedostatek vody: Žízní bude trpět až miliarda lidí

Střední a Jižní Amerika vč. Karibské oblasti vyprodukuje přibližně 70 % celkového objemu světové sklizně, Asie 20 % a Afrika jen 10 %. Zdaleka největším producentem je pak Brazílie. Podle údajů CIAT při zachování stávajícího trendu stoupající teploty bude již za 30 let drtivá většina dnešních jihoamerických a středoamerických plantáží nevhodných pro pěstování kávovníků. Odborníci odhadují, že se to může týkat až 80 % současných kávových plantáží.  

Pokud se kávovníky nepřizpůsobí novým podmínkám anebo pro ně farmáři nenalezou nové lokality, můžeme očekávat nejen výrazně nižší produkci této cenné komodity ale i strmý růst její ceny.

  • Zdroj textu:

    MIT Technology Review

  • Zdroj fotografií: Fernando Rebêlo / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907