Káva v ohrožení: Během 30 let by mohlo zmizet až 80 % kávových plantáží

13.05.2016 - Stanislav Mihulka

Již za 30 let by mohlo zmizet až 80 % současných jihoamerických a středoamerických plantáží kávy


Reklama

Globální růst teploty začíná představovat zcela konkrétní problém – loňský rok byl podle dat Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nejteplejším za posledních 135 let. Průměrná teplota dosáhla 14,6 stupně Celsia, což je o 0,69 stupně víc, než činil průměr ve 20. století. Zvedla se teplota ovzduší, oceánů i země. Stoupající teplota může podle výzkumného centra International Center for Tropical Agriculture (CIAT) představovat zásadní problém pro světovou produkci kávy.

TIP: Asii hrozí fatální nedostatek vody: Žízní bude trpět až miliarda lidí

Střední a Jižní Amerika vč. Karibské oblasti vyprodukuje přibližně 70 % celkového objemu světové sklizně, Asie 20 % a Afrika jen 10 %. Zdaleka největším producentem je pak Brazílie. Podle údajů CIAT při zachování stávajícího trendu stoupající teploty bude již za 30 let drtivá většina dnešních jihoamerických a středoamerických plantáží nevhodných pro pěstování kávovníků. Odborníci odhadují, že se to může týkat až 80 % současných kávových plantáží.  

Pokud se kávovníky nepřizpůsobí novým podmínkám anebo pro ně farmáři nenalezou nové lokality, můžeme očekávat nejen výrazně nižší produkci této cenné komodity ale i strmý růst její ceny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT Technology Review

  • Zdroj fotografií: Fernando Rebêlo / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907