Každodenní vystavení modrému svitu obrazovek urychluje stárnutí

20.10.2019 - Stanislav Mihulka

Modré světlo z LED diod zřejmě muškám poškozuje sítnici a mozek. Co asi dělá s lidmi?

<p>Co lidem způsobí celoživotní osvětlení elektronikou?</p>

Co lidem způsobí celoživotní osvětlení elektronikou?


Reklama

Podle nového výzkumu amerických odborníků některé zdroje světla, které dnes hojně používáme, přinášejí zdravotní rizika. Vědci zkoumali mušky octomilky, které denně vystavovali po 12 hodin účinkům modrého světla LED diod. Takové záření přitom odpovídá svitu obrazovek elektronických zařízení, jako jsou notebooky, chytré telefony nebo tablety. Chování mušek pak porovnávali s octomilkami, které byly vystavovány běžnému osvětlení.

TIP: Nizozemské město zavádí červené osvětlení, které je vhodné pro netopýry

Výsledky výzkumu ukázaly, že dlouhodobé vystavení modrému LED osvětlení u octomilek urychluje stárnutí. Octomilky měly poškozené buňky sítnice a také mozkové buňky. Modré osvětlení přitom poškodilo mozek i mutantním octomilkám, které vůbec neměly oči.

Pokud jde o lidi, náš život je o tolik delší, než život octomilek, že zatím nevíme, jak celoživotní osvícení modrými LED diodami může zasáhnout lidské zdraví. Vědci a lékaři to ale nepochybně budou sledovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907