Kde sehnat nová antibiotika? V krvi draků z ostrova Komodo!

Dračí krev má mocné účinky. Funguje proti nepříjemným bakteriím

20.04.2017 - Stanislav MihulkaBakterie jsou stále odolnější vůči antibiotikům a nám se krátí čas. Musíme co nejrychleji hledat nové typy antibiotiky i jiné léčebné postupy, které bychom mohli proti bakteriím použít.

Američtí vědci hledají nová antibiotika i u bájných nestvůr. Objevili totiž slibnou látku se silnými antibakteriálními účinky v krvi draků našeho světa, tedy velkých a dravých varanů komodských.

Účinky dračí krve

Když vyrobili syntetickou verzi této látky, kterou nazvali DRGN-1, tak ji vyzkoušeli na myších nakažených dvěma typy nebezpečných bakterií. Experimenty ukázaly, že „dračí krev“ má tři velmi užitečná vlastnosti: 1. dokáže proděravět buněčnou stěnu bakterií různého druhu, 2. rozpouští biofilmy, proteinové povlaky, jimiž se chrání kolonie bakterií a také 3. podporuje hojení poškozené tkáně.

TIP: Nebezpečí roste: V roce 2050 zabijí rezistentní bakterie 10 milionů lidí ročně

Vědce k výzkumu inspirovala nápadná odolnost varanů. Přežívají totiž devastující zranění, jako jsou ztráty končetin, aniž by se jim do takových ran dostávala infekce. Jak je vidět, dračí krev má svou moc.

 

  • Zdroj textu

    NY Times

  • Zdroj fotografií

    Kent A. Vliet/University of Florida


Další články v sekci