Kde sehnat nová antibiotika? V krvi draků z ostrova Komodo!

20.04.2017 - Stanislav Mihulka

Dračí krev má mocné účinky. Funguje proti nepříjemným bakteriím

Varan Tujah -<p>Varan komodský jménem Tujah se stal dobrovolníkem, který poskytl krev pro výzkum</p>
Varan Tujah -

Varan komodský jménem Tujah se stal dobrovolníkem, který poskytl krev pro výzkum


Reklama

Bakterie jsou stále odolnější vůči antibiotikům a nám se krátí čas. Musíme co nejrychleji hledat nové typy antibiotiky i jiné léčebné postupy, které bychom mohli proti bakteriím použít.

Američtí vědci hledají nová antibiotika i u bájných nestvůr. Objevili totiž slibnou látku se silnými antibakteriálními účinky v krvi draků našeho světa, tedy velkých a dravých varanů komodských.

Účinky dračí krve

Když vyrobili syntetickou verzi této látky, kterou nazvali DRGN-1, tak ji vyzkoušeli na myších nakažených dvěma typy nebezpečných bakterií. Experimenty ukázaly, že „dračí krev“ má tři velmi užitečná vlastnosti: 1. dokáže proděravět buněčnou stěnu bakterií různého druhu, 2. rozpouští biofilmy, proteinové povlaky, jimiž se chrání kolonie bakterií a také 3. podporuje hojení poškozené tkáně.

TIP: Nebezpečí roste: V roce 2050 zabijí rezistentní bakterie 10 milionů lidí ročně

Vědce k výzkumu inspirovala nápadná odolnost varanů. Přežívají totiž devastující zranění, jako jsou ztráty končetin, aniž by se jim do takových ran dostávala infekce. Jak je vidět, dračí krev má svou moc.

 

  • Zdroj textu:

    NY Times

  • Zdroj fotografií: Kent A. Vliet/University of Florida

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907