Kdo byli Bonnie a Clyde? Romantický mýtus a pravda o krutých milencích

Podle legend se před nimi v dobách velké hospodářské krize třásla každá banka amerického středozápadu. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow měli prožít svůj příběh plný násilí a romantiky až do chvíle, kdy je policisté rozstříleli téměř na kusy

07.12.2017 - Nela Maťašeje



Bonnie Parkerová a Clyde Barrow si byli souzeni. Děti velké hospodářské krize, které prožily dětství v bídě a chudobě, spojily své životy, aby byly silnější. Jejich láska byla intenzivní, ale oba s ní naložili prachbídně. Jak se jedenadvacetiletý Clyde a o dva roky mladší Bonnie ve skutečnosti seznámili, nikdo neví. Psal se rok 1930 a Bonnie byla ještě stále vdaná. To ale nebyla největší překážka, kterou museli kvůli svému vztahu překonat. 

Zlost, která nutila vraždit

Clyde už měl za sebou polepšovnu, tresty za krádeže i loupežná přepadení. Při opakovaných pobytech za mřížemi prošel těžkou školou života. Svůj život přitom považoval za nešťastný, nenáviděl chudobu, ve které vyrostl a v níž musela žít celá jeho rodina. V nejtěžších chvílích se svými bratry i matkou musel dokonce přespávat pod mostem. Zlost, která se v něm hromadila, tu a tam vyplavala na povrch – to když Clyde někoho zabil. Pokaždé, když s Bonnie prchali, prostříleli si cestu ven. Clyde tvrdil, že jeho vraždy nejsou osobní, že za všechny problémy v Americe, může vláda. Ale nic naplat, z Bonnie a Clydea se stali psanci.

Na to, aby Bonnie a Clyde mohli přepadávat banky a čerpací stanice, byli sami příliš slabí. Dvojice se proto záhy rozrostla o několik dalších gangsterů. Mezi nimi byl i Ray Hamilton, o němž se tvrdí, že byl Clydeův sexuální partner po dobu jejich pobytu ve vězení. Do party pak přibrali i bratra Clydea Barrowa – Ivana, kterému všichni přezdívali Buck. Bonnie obvykle sloužila jako hlídač a tu a tam si připadala nevyužitá. Měla pocit, že o ni zbytek skupiny příliš nestojí, protože je žena. 

Přestože je lidé zpočátku líčili jako romantické hrdiny bojující s kapitalismem, svůj obrázek si zločinecká banda brzy pokazila. Postupem času jim bylo jedno, jestli zastřelí policistu, úředníka nebo chudého farmáře, který byl ve chvíli jejich útěku před zákonem zrovna na špatném místě. Kdo jim vstoupil do cesty, toho zabili, v lepším případě unesli.

Když noviny přehánějí

Pověst, která se s gangem Bonnie a Clydea nesla médii i mezi lidmi, předcházela činy skupiny. Ve skutečnosti gang, který působil na území šesti amerických států, přepadal jen malé banky a čerpací stanice a odnášel si jen pár stovek dolarů. Jejich největším úlovkem pak byl lup ve výši dvou a půl tisíce dolarů. 

Zásadním okamžikem bylo přepadení vězeňského transportu převážejícího Raye Hamiltona. Kromě něj banda unesla i několik dalších trestanců. Ti se následně stali členy gangsterské party. Způsobilo to ale první neshody ve skupině. Všichni členové gangu se neustále dohadovali o tom, kam příště vyrazí, a především, jak si rozdělí kořist. Ray Hamilton měl brzy rozepří dost a rozhodl se gang opustit. 

Bonnie a Clyde nedokázali zachovat chladnou hlavu a zpanikařili. Vždyť jeden z jejich hlavních spolupachatelů mohl komukoliv cokoliv vyzradit. Clyde udělal osudovou chybu – rozhodl se, že Hamiltona zabije. Domluvil si s ním schůzku na opuštěném místě, kde si povídali, popíjeli alkohol a chvílemi vystřelili na ptáky v okolí. Střelby si však brzy všimla kolemjedoucí hlídka dopravních policistů, kteří se rozhodli na místo zajet. Šlo jen o rutinní kontrolu, ale Clyde a Ray na nic nečekali a oba policisty zastřelili. 

Tehdy se veřejnost otočila k Bonnie a Clydeovi zády. Mýtus o romantickém příběhu dvou rebelů z chudých rodin byl ten tam. Lidé konečně spatřili zločinecký gang tak, jak měli – jako chladnokrevné vrahy nevinných lidí. Na jejich hlavy byla vypsána odměna a do jejich hledání se pustila speciální jednotka v čele s tehdejším texaským rangerem Frankem Hamerem.

Smyčka se stahuje

Speciální jednotka měla dostatek času i prostředků, aby si s gangem Bonnie a Clydea poradila. V dubnu roku 1934 se dostal ranger Hamer na stopu Raye Hamiltona, jehož nakonec sám dopadl. Ray byl záhy poté odsouzen k 362 letům vězení. Přestože mohl za mřížemi bez problémů dožít, pokusil se o útěk, za který si nakonec vysloužil elektrické křeslo

V červnu roku 1934 si policisté posvítili na Cyldeova bratra Bucka a smrtelně ho postřelili. Jeho ženu Blanche, která po celou dobu nesouhlasila s tím, čím se její muž živí, při potyčce oslepili a zajali. Dalších deset let strávila Blanche v ženském vězení pro ženy. Zbytek rozpadajícího se gangu odjel na farmu k městu Arcadia, kde je objevila pátrací jednotka. Mnoho dnů se kriminalisté schovávali na dohled. V prachu i vlhku trávili dny a noci, aby trefili ten správný moment, kdy zločineckou bandu dopadnou. Tím se nakonec stal 23. květen roku 1934.

TIP: Charles Manson: Šílený příběh šíleného zločince

Bonnie a Clyde nastoupili do ukradeného Forda a chtěli odjet. V tu chvíli na ně zamířilo celé komando policistů, kteří vůz rozstříleli na cucky. Podle oficiálních záznamů provrtalo vůz během chvíle přes dvě stě kulek, mnoho desítek z nich skončilo v tělech „nepolapitelné“ dvojice Bonnie a Clydea. Policejní zákrok, který nedovolil, aby se pár vzdal, později kritizovala média i veřejnost. A to zejména proto, že se Bonnie Parkerová údajně nepodílela ani na jedné z dvanácti vražd, jež gang spáchal. 

Bonnie a Clyde sice věděli, že zemřou, ale necelé dva roky, které věnovali svým zločinům, vždy označovali za ty nejkrásnější v životě. V texaském Dallasu mají na hrobce i báseň, kterou krátce před svou smrtí napsala Bonnie.

„Jednoho dne zemřou společně a budou si přát být bok po boku. Jen málo bude slzí v oku. I policie řekne si: Konečně! Avšak Bonnie a Clyde se mrtví budou držet za ruku…“

  • Zdroj textu

    100+1 Speciál: Největší zločinci

  • Zdroj fotografií

    Profimedia, Wikipedia


Další články v sekci