Když jde v práci o život: Jaká jsou nejnebezpečnější zaměstnání?

22.12.2016 - Kateřina Vašků

Každá práce má svá úskalí a každá může být svým způsobem nebezpečná. Jaká zaměstnání jsou ale nejnebezpečnější?


Reklama

Ačkoliv může dlouhodobé sezení u počítače ohrozit náš oběhový systém, zrak i páteř, v žebříčku nejnebezpečnějších prací by jeho umístění vzbudilo zřejmě jen úsměv. První místo ve zmíněném seznamu jednoznačně patří zaměstnancům dřevařského průmyslu, nad nimiž se vznáší celá řada hrozeb – od padajících stromů přes ostré pily až po dlouhou pracovní dobu.

Rybáři a piloti v ohrožení

Následuje rybaření na širém moři, které se někdy považuje za ještě nebezpečnější, zejména pokud jde například o lovce krabů na Aljašce. Riziko úrazu či smrti zvyšuje v daném případě práce v nestabilním počasí a v noci i nízké teploty či možné poruchy přístrojů.

TIP: Letadlem, vlakem, nebo autem? Jaký způsob cestování je nejbezpečnější?

Další v pořadí jsou piloti, ovšem nikoliv zaměstnanci velkých komerčních společností, nýbrž ti, kteří řídí malá letadla v buši. Musejí se totiž vypořádat s mimořádně nepříznivými povětrnostními podmínkami, stejně jako s náročným terénem. Na nižších příčkách pak najdeme horníky, řidiče rikš či taxíků a likvidátory nášlapných min. U nás se loni staly nejrizikovějším pracovištěm také lesy: Zranil se každý sedmdesátý zaměstnanec dřevozpracujícího průmyslu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907