Když jde v práci o život: Jaká jsou nejnebezpečnější zaměstnání?

22.12.2016 - Kateřina Vašků

Každá práce má svá úskalí a každá může být svým způsobem nebezpečná. Jaká zaměstnání jsou ale nejnebezpečnější?


Reklama

Ačkoliv může dlouhodobé sezení u počítače ohrozit náš oběhový systém, zrak i páteř, v žebříčku nejnebezpečnějších prací by jeho umístění vzbudilo zřejmě jen úsměv. První místo ve zmíněném seznamu jednoznačně patří zaměstnancům dřevařského průmyslu, nad nimiž se vznáší celá řada hrozeb – od padajících stromů přes ostré pily až po dlouhou pracovní dobu.

Rybáři a piloti v ohrožení

Následuje rybaření na širém moři, které se někdy považuje za ještě nebezpečnější, zejména pokud jde například o lovce krabů na Aljašce. Riziko úrazu či smrti zvyšuje v daném případě práce v nestabilním počasí a v noci i nízké teploty či možné poruchy přístrojů.

TIP: Letadlem, vlakem, nebo autem? Jaký způsob cestování je nejbezpečnější?

Další v pořadí jsou piloti, ovšem nikoliv zaměstnanci velkých komerčních společností, nýbrž ti, kteří řídí malá letadla v buši. Musejí se totiž vypořádat s mimořádně nepříznivými povětrnostními podmínkami, stejně jako s náročným terénem. Na nižších příčkách pak najdeme horníky, řidiče rikš či taxíků a likvidátory nášlapných min. U nás se loni staly nejrizikovějším pracovištěm také lesy: Zranil se každý sedmdesátý zaměstnanec dřevozpracujícího průmyslu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907