Když se hnojí hudbou: Může mít hudba vliv na produkci rýže? V Číně prý ano!

03.11.2017 - Zuzana Teličková

Je možné pomocí hudby zvýšit produkci rýže? A mají rostliny raději klidné melodie, nebo metal? Čínští farmáři přišli se zjištěním, které zcela jistě vyvolá spory

Podle čínských odborníků mohou rytmické zpěvy manter stimulovat póry na listech tak, že začnou přijímat více slunečních paprsků.
Podle čínských odborníků mohou rytmické zpěvy manter stimulovat póry na listech tak, že začnou přijímat více slunečních paprsků.

Reklama

Čínští zemědělci z provincie Fu-ťien tvrdí, že buddhistická hudba podporuje růst rýže. Poté co na polích ve vesnici Liang-šan instalovali pět set reproduktorů ve tvaru lotosového květu, zvýšila se produkce o 15 %. Díky uklidňujícím mantrám, které nyní na rýžovištích znějí, jsou prý větší i jednotlivá zrna životně důležité plodiny. 

Neexistuje vědecky podložená studie, která by uspokojivě vysvětlovala účinek hudby na rostliny, ale čínští výzkumníci ze zemědělské univerzity experiment podpořili. Podle nich určité zvukové vlny – jako ty, které vytvářejí rytmické zpěvy manter – mohou stimulovat póry na listech tak, že začnou přijímat více slunečních paprsků.

„Růstu pomáhá jedině pozitivní hudba, zatímco například rock by ho pravděpodobně zpomalil,“ vysvětluje jeden z místních zemědělců. S jeho tvrzením však nemusí souhlasit každý. Známý britský zahradník Chris Beardshaw například před časem prohlásil, že jeho rostliny kvetou lépe po pořádné dávce heavy metalu. Skladby skupiny Black Sabbath způsobily prý v jeho skleníku doslova zázraky.

  • Zdroj textu:

    Global Times, BBC, 100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie
Věda

Obliba Papinova hrnce stoupla zejména v době druhé světové války, kvůli šetření paliva a kratší době vaření.

Zajímavosti

Kosmická loď s jaderným termálním pohonem

Vesmír

LST mají místo i v moderní době, v tomto případě se jedná o korejské plavidlo.

Válka

Část sloního stáda. Možná právě od potyčky se stromem má největší slon v popředí snímku zlomený jeden kel.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907