Když se nebe červená: Červánky platí za spolehlivý ukazatel počasí

Červánky jsou jedním z nejkrásnějších atmosférických jevů, který lze na obloze spatřit. V lepším případě jsou předzvěstí krásného dne, horší variantou je, když zarudlé nebe ohlašuje den plný deště

06.09.2023 - Dagmar Honsová



Červánky lze zjednodušeně charakterizovat jako neobvyklou barvu oblohy a zabarvení oblačnosti, která je způsobena vysokým obsahem vodní páry v ovzduší. Z meteorologického hlediska řadíme červánky do optických jevů, které se vytváří v ovzduší pří východu a západu Slunce.

Proč zrovna červená?

Charakteristické zabarvení vzniká lomem slunečních paprsků v atmosféře a jejich rozptylem na molekulách vzduchu nebo na částicích prachu. Přitom rozptyl slunečního světla závisí na jeho vlnové délce. V denním rozptýleném světle převažují kratší vlnové délky, proto je barva bezoblačné oblohy většinou blankytně modrá. Jestliže jsou v ovzduší rozptýleny vodní částice či jiné příměsi, přechází barva rozptýleného světla v bílou.

V případě červánků, které jsou k vidění při východu a západu Slunce, prochází sluneční záření v atmosféře delší trasu než v hodinách kolem poledne, a proto se rozptýlené záření jeví jinak. Velikost rozptylu se zmenšuje s rostoucí vlnovou délkou procházejícího záření. To v praxi znamená, že modrá a fialová část slunečního spektra se v atmosféře rozptyluje více než oranžová a červená. V období západu a východu slunce prochází červená část slunečního spektra atmosférou s menším zeslabením než ostatní složky. Ve slunečním záření tak červená převažuje a stejné zabarvení mají i oblaka nasvícená tímto světlem. Z obdobného důvodu se nám i slunce u obzoru občas jeví jako rudé, zatímco přímo nad našimi hlavami je jasně žluté až bílé. Červánky se vyskytují ještě nějakou dobu po západu Slunce.

Spolehlivý ukazatel počasí

Už jsme zmínili, že červánky je na obloze možné vidět večer nebo ráno. Večer se na obloze objevují po slunečném a teplém letním dni. Ve večerních hodinách totiž bývá v atmosféře velké množství prachu, na němž se při ochlazení vzduchu kondenzuje vodní pára. Červánky jsou v tomto případě předzvěstí suchého a slunečného počasí.

TIP: Počasí pod pokličkou: Jak vzniká inverze? Je nebezpečná pro naše zdraví?

Výskyt ranních červánků z důvodu velkého množství vodní páry v atmosféře je většinou naopak předzvěstí zhoršení počasí. Nejčastějším důvodem je přechod frontálního systému. Pokud jsou červánky v dolní části zbarveny sytou červenou, s největší pravděpodobností se bude jednat o studenou frontu, která přinese ochlazení, velkou oblačnost, srážky a v letním období i bouřky. V zimním půlroce mohou být červánky zbarveny do zelena nebo do žluta, což signalizuje zhoršené rozptylové podmínky a ochlazení.

Dvě červánkové otázky

V jakých zeměpisných šířkách lze červánky pozorovat?

  • Červánky se mohou vyskytnout na většině míst na Zemi, výjimkou jsou pouze polární oblasti.

Kdy byly v Evropě nejvýraznější červánky?

  • Ve střední Evropě byl nejvyšší výskyt červánků zaznamenán v letech 1883 a 1884 po výbuchu sopky Krakatoa. Kvůli velkému množství prachových a jiných částí v atmosféře byly červánky na obloze pozorovány ještě hodinu a půl po západu slunce.

Další články v sekci