Kepler-1649b: U malého červeného trpaslíka vědci objevili dvojče Venuše

Sonda Kepler si připsala další výjimečný úlovek. Podařilo se jí objevit exoplanetu podobnou Venuši

12.04.2017 - Stanislav Mihulka



Astronomové většinou pátrají v cizích planetárních systémech po druhé Zemi. Mezi novými úlovky vesmírného lovce exoplanety, teleskopu Kepler, je ale tentokrát i dvojnice planety Venuše.

TIP: Kepler-438b: Nejslibnější dvojče Země čelí ničivým super erupcím

Nově objevená planeta Kepler-1649b obíhá kolem červeného trpaslíka, vzdáleného od nás 219 světelných let. Hvězda Kepler-1649 je mnohem menší než naše Slunce, méně zářivá a také výrazně chladnější. Teplota na povrchu červeného trpaslíka dosahuje jen něco přes 2 900 stupňů Celsia (povrchová teplota Slunce je zhruba 5 500 °C). 

Druhá Venuše

Planeta Kepler-1649b je o osm procent větší než Země a obíhá trpaslíka tak blízko, že to stihne za pouhých 9 dní. Přesto zřejmě nejde o bláznivě žhavý svět pokrytý roztavenými horninami. Kepler-1649b dostává asi 2,3× více záření než kolik dostane Země od Slunce. V tom je planeta blízká Venuši, na kterou dopadá 1,9× více záření než na Zemi.

Pokud skutečně jde o dvojče Venuše, nebude to moc příjemné místo. I tak je ale planeta pro vědce velmi zajímá a může nám leccos prozradit o vzniku a vývoji kamenných planet.

  • Zdroj textu

    SETI Institute, Astronomical Journal

  • Zdroj fotografií

    Danielle Futselaar


Další články v sekci