Pokrývky hlavy sehrály důležitou úlohu v módních trendech a navíc jejich užívání náležitě odráželo postavení svého majitele
Cylindr vkročil do světa módního průmyslu levou nohou. Poprvé se totiž v londýnských ulicích objevil na hlavě svého duchovního otce Johna Heteringtona a vyvolal doslova pobouření.
Společnost na konci 18. století rozhořčeně protestovala proti „vysoké naleštěné troubě“, která ani v nejmenším nepřipomínala tradiční tvary běžně nošených klobouků. Konstábl dokonce Heteringtona za mravní přečin pokutoval. Ani to však nemohlo změnit budoucnost cylindru, který se záhy po prvotním fiasku stal nejrozšířenějším typem pokrývky hlavy. Bez vysokého černého cylindru nemohl pravý gentleman vůbec vykročit z domu a cylindry se o nějakou dobu později usadily i v dámských šatnících. Móda tvrdých kuželovitých klobouků přetrvala až do 20. století.
Klobouky si v téže době nevýslovně zamilovala i dámská část společnosti. Pokrývky hlavy, jejichž velikost se měnila od jedné módní sezóny ke druhé, byly nenahraditelným doplňkem každé ženy. Obrovské kruhovité klobouky s peřím, ovocem a dalšími ozdobami však rovněž vyvolávaly nesouhlas zejména ze strany církve, která na podobné výstřelky poukazovala jako na marnotratnost ničící dobré mravy. A tak se klobouk dokonce několikrát ocitl i před soudem, kde čelil obvinění, že svou velikostí způsobuje újmu kolemjdoucím.
Živá historie 3/2011
ZajímavostiBoj s bičem zvaný caci představuje tradiční umění indonéského ostrova Flores. (foto: Shutterstock)
VědaKostěný hrot v žebru dávného mastodonta. (foto: Center for the Study of the First Americans, Texas A&M University, CC BY-SA 4.0)
VesmírJednu z kosmologických alternativ představuje simulovaný vesmír. V takovém případě by se kosmos nezrodil při Velkém třesku, ale v superpočítači. (foto: Shuttestock)
VálkaSovětská pěchota obsadila u Kurska tři hlavní pásma, za nimiž se táhl stejný počet záložních linií. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, RIA Novosti, Ozersky, CC-BY-SA 3.0)
HistoriePýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)