Klozetová revoluce: Zlepšení hygieny a ochrana intimity

07.07.2016 - Lenka Peremská

Dějiny toalety jsou stejně staré jako dějiny civilizace. Nejprve byla přirozeným klozetem sama příroda, s postupem času však člověk požadoval stále větší komfort


Reklama

Klozetová revoluce přišla v 16. století. S převratným nápadem souvisejícím se splachováním přišel v roce 1597 Angličan John Harrington, který svou myšlenku nejprve uplatnil na svém panství v Kelstonu.

Nová éra toalet

Splachovací záchod byl nazván Ajax podle starého anglického slangového výrazu pro toaletu (a jakes). Svůj vynález, který si záhy oblíbila sama královna Alžběta I., publikoval v knize pod pseudonymem Misacmos. Dalšího pokroku v oblasti toalet bylo dosaženo teprve o dvě století později londýnským hodinářem Alexandrem Cummingsem, který dovedl Harringtonovo dílo zase o krůček dál. Jeho patent z roku 1775 totiž zvyšoval komfort toalet instalováním sifonu. Díky němu se zabránilo unikání nechtěných pachů do okolního prostoru.

O tři roky později se stal průkopníkem v sanitární oblasti Joseph Bramah. Zručný truhlář, který se měl na přání svého otce stát farmářem, si však zlomil nohu tak nešikovně, že by s takovým hendikepem nezvládl vykonávat zemědělskou práci. Díky tomu se Joseph Bramah vyučil truhlářskému řemeslu a jako vůbec první člověk na světě začal vyrábět toalety ve velkém. Jeho nový systém umožňoval splachování pomocí rukojeti spojené drátem s uzávěrem záchodové mísy.   

Všechny zmíněné vynálezy se však potýkaly s nedostatečnou kanalizační sítí. Klozety sice začaly připomínat dnešní sanitární zařízení, výměšky však neměly kam spadávat a odplout. Nic na tom nezměnila ani další myšlenka, která začala místo kovu a dřeva používat k výrobě toalety porcelán. Teprve s rozvinutím kanalizace bylo dosaženo zapojení skutečně funkčního klozetu do každodenního života domácnosti. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Živá historie 5/2009

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907