Knihovnice z Readingu objevila stránku z jedné z nejstarších anglických knih

12.05.2017 - Martin Reichman

Krabice uložená v archivu univerzity v Readingu obsahovala poklad – stránku z jedné z nejstarších v Anglii vytištěných knih

Poklad v krabici -<p>Erika Delbeccque z univerzity v Readingu  objevila stránku z 541 let staré knihy.</p>
Poklad v krabici -

Erika Delbeccque z univerzity v Readingu  objevila stránku z 541 let staré knihy.


Reklama

Když v polovině 15. století sestrojil Johannes Gutenberg svůj první tiskařský lis, rozpoutal tím informační revoluci. Knihy, které se do té doby pracně a zdlouhavě opisovaly, případně tiskly pomocí blokového tisku, kdy se stránka nejprve kompletně odlila nebo vyřezala ze dřeva, a potom se používala k reprodukci dalších, bylo najednou možné rychle a relativně levně tisknout.

Britský Gutenberg

Vynález mohučského brusiče drahokamů a zlatníka Gutenberga si rychle našel své následovníky. Jedním z nich byl i anglický obchodník, diplomat a spisovatel William Caxton, který proslul jako první anglický knihtiskař. Již v roce 1473 vytiskl první tištěnou knihu v Británii: The recuyell of the historyes of Troye, po které rychle následovaly další tituly. Jednou z prvních byla i kněžská příručka Sarum Ordinal, která světlo světa spatřila v roce 1476.

Poklad v zaprášené krabici

Část této vzácné knihy se nyní podařilo nalézt v archivu knihovny univerzity v Readingu – stránku s latinským textem zde objevila knihovnice Erika Delbeccque. Nečekaně zachovalý list knihovnice našla v krabici, ve které byly uložené knihy Johna Lewise, odkoupené knihovnou v aukci v roce 1997.

Nalezený fragment jedné z prvních tištěných knih v Anglii odborníci oceňují na sto tisíc liber (v přepočtu zhruba 3 miliony korun). Kromě nalezeného listu existuje jen jeden další dochovaný fragment Caxtonovy středověké příručky Sarum Ordinal - osmistránový tisk uložený v Britské národní knihovně. Veřejnosti bude vzácný list představen do konce května v Museum of English Rural Life v Readingu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Reading, BBC, reading.ac.uk

  • Zdroj fotografií: University of Reading

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907