Knihovnice z Readingu objevila stránku z jedné z nejstarších anglických knih

12.05.2017 - Martin Reichman

Krabice uložená v archivu univerzity v Readingu obsahovala poklad – stránku z jedné z nejstarších v Anglii vytištěných knih

Poklad v krabici -<p>Erika Delbeccque z univerzity v Readingu  objevila stránku z 541 let staré knihy.</p>
Poklad v krabici -

Erika Delbeccque z univerzity v Readingu  objevila stránku z 541 let staré knihy.


Reklama

Když v polovině 15. století sestrojil Johannes Gutenberg svůj první tiskařský lis, rozpoutal tím informační revoluci. Knihy, které se do té doby pracně a zdlouhavě opisovaly, případně tiskly pomocí blokového tisku, kdy se stránka nejprve kompletně odlila nebo vyřezala ze dřeva, a potom se používala k reprodukci dalších, bylo najednou možné rychle a relativně levně tisknout.

Britský Gutenberg

Vynález mohučského brusiče drahokamů a zlatníka Gutenberga si rychle našel své následovníky. Jedním z nich byl i anglický obchodník, diplomat a spisovatel William Caxton, který proslul jako první anglický knihtiskař. Již v roce 1473 vytiskl první tištěnou knihu v Británii: The recuyell of the historyes of Troye, po které rychle následovaly další tituly. Jednou z prvních byla i kněžská příručka Sarum Ordinal, která světlo světa spatřila v roce 1476.

Poklad v zaprášené krabici

Část této vzácné knihy se nyní podařilo nalézt v archivu knihovny univerzity v Readingu – stránku s latinským textem zde objevila knihovnice Erika Delbeccque. Nečekaně zachovalý list knihovnice našla v krabici, ve které byly uložené knihy Johna Lewise, odkoupené knihovnou v aukci v roce 1997.

Nalezený fragment jedné z prvních tištěných knih v Anglii odborníci oceňují na sto tisíc liber (v přepočtu zhruba 3 miliony korun). Kromě nalezeného listu existuje jen jeden další dochovaný fragment Caxtonovy středověké příručky Sarum Ordinal - osmistránový tisk uložený v Britské národní knihovně. Veřejnosti bude vzácný list představen do konce května v Museum of English Rural Life v Readingu.

  • Zdroj textu:

    University of Reading, BBC, reading.ac.uk

  • Zdroj fotografií: University of Reading

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907