Knihovnu v St. Louis ochromili hackeři: Zablokovali přes 700 počítačů

27.01.2017 - Zuzana Rychlá

Zavirované počítače ve veřejné knihovně v St. Louis řešila i FBI. Hackeři požadovali vysoké výkupné


Reklama

Když minulý týden zapnuli pracovníci veřejné knihovny v St. Louis své počítače, nejspíš nevěřili vlastním očím. Všech 700 počítačů v 16 pobočkách bylo uzamčeno tzv. ransomwarem, specifickým druhem vyděračského malwaru, který uzamkne počítač a za jeho opětovné zpřístupnění požaduje výkupné. V případě knihovny šlo o částku 35 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 850 tisíc korun). Správa knihovny okamžitě zalarmovala bezpečnostní specialisty a také FBI.

Zavirovaná počítačová síť na několik dnů zcela ochromila provoz knihovny. Nebylo možné vydávat ani vracet knihy, nefungovaly skladové systémy a nefunkční byly i počítače sloužící veřejnosti pro přístup k internetu. Kontrolu nad sítí se bezpečnostním technikům a správcům sítí podařilo získat po pěti dnech.

Jakým způsobem došlo k instalaci malwaru zatím není jasné. Podle výkonného ředitele knihovny Wallera McGuireho zřejmě nešlo o uživatelské pochybení ale o cílený útok hackerů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    stltoday.com

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907