Kočky milují krabice tak moc, že se posadí i do těch neexistujících

Každý, kdo má kočku, ví, jak milují sedět v jakékoli krabici. Nová studie naznačuje, že si stejně rády sednou i do iluzorního obrysu čtverce, což ukazuje, že se kočky – stejně jako jejich lidští páníčci – mohou nechat zmást optickým klamem.

17.05.2021 - Martin ReichmanInstinkt sedět v krabici se netýká jen domácích koček. Floridský zvířecí útulek Big Cat Rescue zjistil, že zálibu v krabicích mají i další kočkovité šelmy, jako jsou lvi, tygři, levharti či rysi. Toto nutkání není omezené na trojrozměrné krabice. V roce 2017 milovníci koček zveřejnili na twitteru záplavu fotografií, které potvrdily, že stačí jen vymezit lepící páskou obrys čtverce či obdélníku na podlaze, aby do něj kočka vešla.

Autorka studie Gabriella Smithová, vědkyně zabývající se zvířecími poznávacími schopnostmi ve středisku Thinking Dog na univerzitě Hunter College v New Yorku, chtěla zjistit, jestli se kočičí tendence sedět ve čtvercích na podlaze vztahuje i na iluzorní čtverce.

Útulnost světa klamů

Smithová a její kolegové se soustředili na takzvanou Kaniszovu iluzi kontrastního klamu. Vědci prostřednictvím sociálních sítí oslovili více než 560 majitelů koček, aby se do projektu zapojili. Během šesti dní dobrovolníci použili papír, nůžky a pravítka a vyrobili si Kaniszovu iluzi, která pomocí kontrastního klamu vytvářela iluzi čtverce, nebo jiného tvaru. Aby majitelé podvědomě pohledem nenasměrovali kočku správným směrem, dostali instrukci, aby si vzali tmavé brýle.

Jakmile měli tvary nalepené na podlaze, pustili dobrovolníci svou kočku do místnosti a sledovali, jestli se do některého z obrysů posadí alespoň na tři vteřiny během pěti minut od chvíle, kdy vstoupila do místnosti. Test natáčeli na video.

„Díky skutečnosti, že se kočky chovají nejpřirozeněji v důvěrně známém prostředí, jako je domov, byl formát občanské vědy pro tuto studii naprosto dokonalý,“ okomentovala svůj sociální experiment Smithová.

Všechny testy nakonec dokončilo jen 30 majitelů. Vědci zjistili, že kočky si vybraly iluzorní čtverec sedmkrát a osmkrát skutečný čtverec. Podle Smithové to ukazuje, že i kočky jsou snadno ovlivnitelné iluzí.

„Tento objev nás informuje o vývoji jejich vidění, především jejich citlivosti ke konturám a tomu, jak na tom jsou v porovnání s lidmi a dalšími zvířaty,“ dodala Smithová.

Co kočky ponouká k sezení v krabicích, anebo skutečných či iluzorních čtvercích ovšem zůstává záhadou. Podle Smithové mohou mít kočky rády krabice nebo prádelní koše kvůli uklidňujícímu tlaku, který jim poskytují. Další možností je, že krabice probouzejí kočičí instinkt k útoku na kořist ze zálohy.

V budoucnosti by vědci chtěli zjistit, jestli se kočky nechají ošálit i 3D verzí Kaniszovy iluze. A jejich účinnost by také rádi prověřili u nedomestikovaných koček.


Další články v sekci