Kodaňský CopenHill: Lyžovačka uprostřed města na střeše spalovny

08.11.2020 - Martin Reichman


Reklama

Milovníkům sjezdového lyžování toho Dánsko příliš mnoho nenabízí. Nevyšším přírodním vrcholem země je 160 metrů vysoký kopec Møllehøj, vedle kterého i brněnský Špilberk (270 metrů) vypadá jako hora. V zemi Hamletově ale naštěstí platí, že nejde-li Dán k hoře, musí hora k Dánovi.

Onou „horou“ je v tomto případě CopenHill – sjezdovka vybudovaná na střeše teplárny a elektrárny v samém středu Kodaně, která milovníkům lyžování nabízí 500 metrů dlouhou trať.

Nápad vybudovat sjezdovku v centru města vznikl již v roce 2002 v architektonickém studiu PLOT. Architekti tehdy počítali s vybudováním sjezdovky na střeše nákupního centra. Projekt sice nebyl nikdy realizován, jeho myšlenka ale nezmizela.

Deset let poté ji oživilo architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG) v rámci projektu na výstavbu zařízení na zpracování odpadu. Spalovna, teplárna a elektrárna Amager Bakke (známá také jako Amager Slope nebo CopenHill) byla otevřena v březnu 2017 a ročně zpracuje okolo 400 tisíc tun komunálního odpadu. Po technologické stránce jde o učiněný skvost a 85 metrů vysoká spalovna je považována za nejčistší na světě.

Vedle své primární funkce ale spalovna nabízí i pořádnou porci zábavy – vedle celoročně využitelné umělé sjezdovky i s vlekem, zde návštěvníci najdou běžecké trasy, workoutová hřiště a nejčerstvěji i obří lezeckou stěnu. Chvíle odpočinku pak lze strávit v restauraci s kavárnou na vrcholu „kopce“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907