Kodaňský CopenHill: Lyžovačka uprostřed města na střeše spalovny

08.11.2020 - Martin Reichman


Reklama

Milovníkům sjezdového lyžování toho Dánsko příliš mnoho nenabízí. Nevyšším přírodním vrcholem země je 160 metrů vysoký kopec Møllehøj, vedle kterého i brněnský Špilberk (270 metrů) vypadá jako hora. V zemi Hamletově ale naštěstí platí, že nejde-li Dán k hoře, musí hora k Dánovi.

Onou „horou“ je v tomto případě CopenHill – sjezdovka vybudovaná na střeše teplárny a elektrárny v samém středu Kodaně, která milovníkům lyžování nabízí 500 metrů dlouhou trať.

Nápad vybudovat sjezdovku v centru města vznikl již v roce 2002 v architektonickém studiu PLOT. Architekti tehdy počítali s vybudováním sjezdovky na střeše nákupního centra. Projekt sice nebyl nikdy realizován, jeho myšlenka ale nezmizela.

Deset let poté ji oživilo architektonické studio Bjarke Ingels Group (BIG) v rámci projektu na výstavbu zařízení na zpracování odpadu. Spalovna, teplárna a elektrárna Amager Bakke (známá také jako Amager Slope nebo CopenHill) byla otevřena v březnu 2017 a ročně zpracuje okolo 400 tisíc tun komunálního odpadu. Po technologické stránce jde o učiněný skvost a 85 metrů vysoká spalovna je považována za nejčistší na světě.

Vedle své primární funkce ale spalovna nabízí i pořádnou porci zábavy – vedle celoročně využitelné umělé sjezdovky i s vlekem, zde návštěvníci najdou běžecké trasy, workoutová hřiště a nejčerstvěji i obří lezeckou stěnu. Chvíle odpočinku pak lze strávit v restauraci s kavárnou na vrcholu „kopce“.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907