Kolik typů černých děr existuje? Jak se liší?

11.06.2016 - František Martinek


Reklama

Termínem „černá díra“ označujeme vesmírný objekt, jehož hmotnost se soustředí v malém objemu a jehož gravitace je natolik silná, že nedovolí uniknout ani záření (světlu). Prvotní – primordiální – černé díry jsou miniaturní černé díry s mnohem nižší hmotností než Slunce a podle současné teorie mohly vzniknout v raných fázích vývoje kosmu. Tento typ se však zatím nepodařilo objevit.

Nejrozšířenější jsou černé díry hvězdného typu. Formují se v závěrečné fázi vývoje stálic (po explozi supernovy a zhroucení jádra), jejichž hmotnost přesahuje 25 sluncí. Zatím nejtěžší hvězdnou černou díru detekovali astronomové v galaxii M33 v souhvězdí Trojúhelníku – její hmotnost určili na 15,7 sluncí.

Mnohonásobně větší jsou tzv. superhmotné černé díry v jádrech galaxií: můžeme říct, že čím větší hvězdný ostrov, tím větší černá díra leží v jeho centru. Hmotnost těchto gigantů postupně roste s tím, jak se krmí hmotou ze svého okolí. Rovněž Mléčná dráha hostí černou díru, jejíž hmotnost se odhaduje na čtyři miliony sluncí. Jedna z nejhmotnějších černých děr tohoto typu se pak nachází v galaxii NGC 1277 – podle odhadů dosahuje hmotnosti 17 miliard sluncí a 11násobku rozměru celé Sluneční soustavy.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2015

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907